V tajícím sibiřském permafrostu vědci objevili výjimečně zachovalého nosorožce

03.01.2021 - Stanislav Mihulka

Nově nalezená fosilie mladého nosorožce srstnatého udivila zachovalou srstí, měkkými tkáněmi a vnitřními orgány

<p>Srstnatý nosorožec v britském Weston Park Museum v Sheffieldu.</p>

Srstnatý nosorožec v britském Weston Park Museum v Sheffieldu.


Reklama

Arktické oblasti, zvláště na severní polokouli, jsou plné dávných živočichů, kteří tam v minulost zahynuli. Drsné prostředí je v některých případech skvěle uchovalo, takže pro nás mohou být cenným zdrojem poznání. Postupující globální oteplování tuto pokladnici minulosti otevírá. Když budeme pohotoví, tak tyto poklady můžeme získat.

Poklad ze Sibiře

Povedlo se to například v srpnu uplynulého roku, když v oblasti Sacha nebo také Jakustsko, na severu Sibiře v roztátém permafrostu nalezli výjimečně kvalitně zachovalého nosorožce srstnatého. Je to nejlepší fosilie nosorožce z této části světa a nepochybně jedna z nejlépe zachovalých vůbec.

Objevený nosorožec zemřel hodně mladý, ve věku asi 3-4 let. Podle paleontologů se zřejmě utopil. Žil přitom v nejmladší době ledové, asi před 50 až 20 tisíci let. Jeho pozůstatky zůstaly od té doby zmrzlé a ukryté přes okolním světem. Odhalilo je až teď oteplení, které zasahuje arktické oblasti, na řadě míst dost dramaticky.

TIP: Unikátní nález: Na Sibiři objevili 40 tisíc let starou zmrzlou hlavu vlka

Unikátní fosilie má z části zachovalou oříškově hnědou srst, rovněž měkké tkáně, vnitřní orgány, zuby, tukovou tkáň, a také roh. Nosorožci srstnatí byli mohutní býložravci o délce až 4,5 metru a váze téměř 5 tun. Původně žili společně s mamuty v chladných stepích Evropy a Asie. Poslední z nich vyhynuli právě na Sibiři, zřejmě kolem roku 8 tisíc před naším letopočtem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nově objevený obranný mechanismus proti invazi patogenů v lidském nose je podle vědců zásadně oslabován chladným počasím. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907