V tajícím sibiřském permafrostu vědci objevili výjimečně zachovalého nosorožce

03.01.2021 - Stanislav Mihulka

Nově nalezená fosilie mladého nosorožce srstnatého udivila zachovalou srstí, měkkými tkáněmi a vnitřními orgány

<p>Srstnatý nosorožec v britském Weston Park Museum v Sheffieldu.</p>

Srstnatý nosorožec v britském Weston Park Museum v Sheffieldu.


Reklama

Arktické oblasti, zvláště na severní polokouli, jsou plné dávných živočichů, kteří tam v minulost zahynuli. Drsné prostředí je v některých případech skvěle uchovalo, takže pro nás mohou být cenným zdrojem poznání. Postupující globální oteplování tuto pokladnici minulosti otevírá. Když budeme pohotoví, tak tyto poklady můžeme získat.

Poklad ze Sibiře

Povedlo se to například v srpnu uplynulého roku, když v oblasti Sacha nebo také Jakustsko, na severu Sibiře v roztátém permafrostu nalezli výjimečně kvalitně zachovalého nosorožce srstnatého. Je to nejlepší fosilie nosorožce z této části světa a nepochybně jedna z nejlépe zachovalých vůbec.

Objevený nosorožec zemřel hodně mladý, ve věku asi 3-4 let. Podle paleontologů se zřejmě utopil. Žil přitom v nejmladší době ledové, asi před 50 až 20 tisíci let. Jeho pozůstatky zůstaly od té doby zmrzlé a ukryté přes okolním světem. Odhalilo je až teď oteplení, které zasahuje arktické oblasti, na řadě míst dost dramaticky.

TIP: Unikátní nález: Na Sibiři objevili 40 tisíc let starou zmrzlou hlavu vlka

Unikátní fosilie má z části zachovalou oříškově hnědou srst, rovněž měkké tkáně, vnitřní orgány, zuby, tukovou tkáň, a také roh. Nosorožci srstnatí byli mohutní býložravci o délce až 4,5 metru a váze téměř 5 tun. Původně žili společně s mamuty v chladných stepích Evropy a Asie. Poslední z nich vyhynuli právě na Sibiři, zřejmě kolem roku 8 tisíc před naším letopočtem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907