V Texasu staví 3D tištěné domy pro lidi bez domova: Stavba trvá pouhé dva dny

19.09.2019 - Stanislav Mihulka

3D tisk by se mohl stát klíčem k levnému bydlení pro sociálně slabé

<p>3D tištěné centrum vesnice Community First! Village v Texasu</p>

3D tištěné centrum vesnice Community First! Village v Texasu


Reklama

3D tisk se dnes prosazuje v řadě odvětví, od vesmírných technologií, až po robotiku a medicínu. Skutečně zásadní vliv by ale mohl mít ve stavebnictví, zejména pokud jde o levná obydlí například pro sociálně slabé obyvatele. V současné době se tento trend uchytil i v Texasu, kde budují vesnici pro lidi bez domova.

V texaské metropoli Austinu zahájili projekt vesnice pro lidi bez domova Community First! Village. Nedávno tam 3D tiskem vybudovali centrum komunity o rozloze 46 čtverečních metrů. Jeho stavba přitom trvala pouhých 27 hodin. Na ploše 20 hektarů by tam mělo vyrůst celkem více než 500 obydlí.

TIP: Nové stavebnictví: V nizozemském Eindhovenu staví obytné 3D tištěné domy

Stavitelé vesnice pro bezdomovce používají stavební 3D tiskárnu Vulcan II, která vybuduje základní strukturu domu. Takto vybudovaný dům je pak ještě nutné vybavit dalšími prvky, jako jsou dveře, okna, nebo střecha. Prototyp domu postavili za 48 hodin a celý dům přišel na 10 tisíc dolarů (asi 235 tisíc Kč). V těchto domech by podle plánu měly žít rodiny bez domova, které mají k dispozici méně než 200 dolarů (asi 4 700 Kč) měsíčně.

  • Zdroj textu:

    Icon

  • Zdroj fotografií: Icon

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907