V Texasu staví 3D tištěné domy pro lidi bez domova: Stavba trvá pouhé dva dny

19.09.2019 - Stanislav Mihulka

3D tisk by se mohl stát klíčem k levnému bydlení pro sociálně slabé

<p>3D tištěné centrum vesnice Community First! Village v Texasu</p>

3D tištěné centrum vesnice Community First! Village v Texasu


Reklama

3D tisk se dnes prosazuje v řadě odvětví, od vesmírných technologií, až po robotiku a medicínu. Skutečně zásadní vliv by ale mohl mít ve stavebnictví, zejména pokud jde o levná obydlí například pro sociálně slabé obyvatele. V současné době se tento trend uchytil i v Texasu, kde budují vesnici pro lidi bez domova.

V texaské metropoli Austinu zahájili projekt vesnice pro lidi bez domova Community First! Village. Nedávno tam 3D tiskem vybudovali centrum komunity o rozloze 46 čtverečních metrů. Jeho stavba přitom trvala pouhých 27 hodin. Na ploše 20 hektarů by tam mělo vyrůst celkem více než 500 obydlí.

TIP: Nové stavebnictví: V nizozemském Eindhovenu staví obytné 3D tištěné domy

Stavitelé vesnice pro bezdomovce používají stavební 3D tiskárnu Vulcan II, která vybuduje základní strukturu domu. Takto vybudovaný dům je pak ještě nutné vybavit dalšími prvky, jako jsou dveře, okna, nebo střecha. Prototyp domu postavili za 48 hodin a celý dům přišel na 10 tisíc dolarů (asi 235 tisíc Kč). V těchto domech by podle plánu měly žít rodiny bez domova, které mají k dispozici méně než 200 dolarů (asi 4 700 Kč) měsíčně.

  • Zdroj textu:

    Icon

  • Zdroj fotografií: Icon

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907