V týlu nepřítele: Oddíl L 11. brigády zvláštní letecké služby

22.09.2019 - Redakce Válka Revue

Jedna z nejslavnějších speciálních jednotek světa – britská SAS – se zrodila během bojů s Němci a Italy v severní Africe. Její příslušníci mnohdy ani neměli dostatečné vybavení, a tak je museli krást spojeneckým oddílům. Přesto dokázali Němcům zle zatápět

<p>Terenní vozidla představovala ideální způsob jak proniknout nepřátelskými liniemi</p>

Terenní vozidla představovala ideální způsob jak proniknout nepřátelskými liniemi


Reklama

Během africké kampaně (1940–1943) přišel mladý důstojník David Stirling s nápadem zformovat malou jednotku, která by v týlu nepřítele napadala sklady, letiště a další strategické cíle. Velení povýšilo iniciativního muže na majora a dalo jeho vizi zelenou. Zrodil se Oddíl L 11. brigády zvláštní letecké služby (název měl zmást nepřítele), který zpočátku čítal pouhých 60 mužů a šestici důstojníků.

Stirlingovi vojáci dokázali i přes počáteční neúspěchy, že s nimi musí nepřítel počítat. Jejich rychlé akce ve stylu „udeř a uteč“ deptaly Italy i Němce a uznání jim vyjádřil i sám polní maršál Erwin Rommel. A to vše navzdory tomu, že se museli potýkat s nedostatkem vybavení i dalšího materiálu, který si v případě potřeby opatřovali sami od spojeneckých jednotek – k nelibosti Novozélanďanů, jejichž tábor několikrát vykradli. 

Po zuby ozbrojení

Tento snímek z roku 1942 přibližuje metody přesunu a způsob boje příslušníků SAS. Rozlehlá poušť totiž skýtala jeden ze způsobů, jak proniknout nepřátelskými liniemi. Po zuby ozbrojeným příslušníkům SAS k tomu stačilo pár terénních vozidel, která snadno unikla pozornosti protivníka.

TIP: Neohrožení obránci letišť: Regiment Královského letectva

Mnohdy vojáky na místo určení dopravovala takzvaná Pouštní dálková skupina (Long Range Desert Group). Muži na fotografii jsou vyzbrojeni 7,62mm kulomety Vickers-Berthier většinou lafetovanými po dvou. Jejich umístění na kapotě i za sedadlem spolujezdce umožňovalo pokrýt palbou přední i zadní polosféru vozidla. Kanystry s palivem uložené na všech volných místech dokládají, že SAS operovala na velké vzdálenosti.

  • Zdroj textu:

    Speciál II. světové

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907