V USA se po 55 letech našel ubrus, který před koncertem pokreslili Beatles

Původním majitelům se po více než 50 letech vrátil ubrus, který před svým posledním oficiálním koncertem v San Francisku v roce 1966 pokreslila britská kapela Beatles. Artefakt nyní půjde do aukce...

13.10.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKČlenové skupiny Beatles společně se zpěvačkou Joan Baezovou na ubrus zaznamenali své dojmy před vystoupením na stadionu Candlestick Park v roce 1966. Tento koncert se zapsal do dějin jako poslední oficiální komerční vystoupení skupiny. Majitel restaurace Joe Vilardi si ubrus zarámoval a vystavil jej, hned po týdnu si ho ale odnesli zloději. Po cenném ubrusu nebylo téměř 55 let ani stopy až do nedávného hovoru z Texasu, který přijal Vilardiho vnuk.

Zázrak po 55 letech

„Zavolala mi paní a zeptala se mě, jestli naše rodina má v San Francisku restauraci, a já jsem okamžitě vytušil, že to má něco společného s tím ubrusem,“ řekl Michael Vilardi agentuře AFP. „Ubrus měl její bratr, nevěděl, co s ním, a tak si ho celé ty roky nechal,“ dodal.

Ubrus pokreslený členy skupiny Beatles. (foto: aukční síň Bonhams)

K muži se ubrus údajně dostal jako splátka dluhu. Původně ho měl v úmyslu zpeněžit, vědom si toho, že je ubrus kradený, ale od úmyslu upustil a rozhodl se ho vrátit. „Vyrostli jsme s dědečkovým vyprávěním o tom ubrusu, nikdo z nás ho ale nikdy neviděl a ani nás nenapadlo, že ho ještě někdy uvidíme,“ svěřil se Michael Vilardi.

TIP: Když Brouci dobyli Ameriku: Jak se rodila nesmrtelnost beatlemánie

Na ubruse je psychedelický západ slunce, který nakreslil John Lennon, portréty od Paula McCartneyho a Joan Baezové a podpisy George Harrisona a Ringa Starra. Artefakt půjde příští týden do aukce. Podle aukční síně Bonhams by se mohl prodat až za 25 000 dolarů (v přepočtu zhruba 620 tisíc korun).


Další články v sekci