V USA se šíří invazní mravenec, jehož bodnutí může přivodit anafylaktický šok
Mravenčí vetřelec z východní Asie ohrožuje ve Spojených státech nejen biodiverzitu, ale i zdraví obyvatel. Na jeho žihadlo mohou být lidé alergičtí, podobně jako na žihadlo včel nebo vos.
Původní domovinou mravenců Brachyponera chinensis je Japonsko a východní části Asie. Ve třicátých letech minulého století ale pronikli do Spojených států díky lodní dopravě a od té doby se zde šíří jako jeden z nechtěných invazních druhů. Původně tito mravenci obývali především východní pobřeží od Floridy po Massachusetts, dnes jsou ale rozšířeni až po Kentucky, Tennessee a Arkansas. Ve státech Washington a Wisconsin vznikly nové populace mimo jejich souvislý výskyt.
V poslední době vzbuzují stále větší obavy, nejen kvůli ohrožování místních druhů, ale také s ohledem na zdraví lidí. Jejich žihadlo totiž může u vnímavých jedinců vyvolat anafylaktický šok, který může skončit smrtí.
Nebezpečné žihadlo
Jak nedávno uvedl entomolog Dan Suiter z Georgijské univerzity pro Fox Weather, odborníci teď považují mravence Brachyponera chinensis za druh nebezpečný pro lidské zdraví. Počet případů anafylaktického šoku bodnutí tohoto mravence roste s jejich stále častějším výskytem.
Jak je v podobných případech obvyklé, předem bohužel není možné přesně odhadnout, zda je někdo alergický na bodnutí těchto mravenců a zda mu hrozí nebezpečný anafylaktický šok. Ve větší míře jsou ohroženi lidé, kteří již trpí nějakou alergií. Suiter rovněž upozorňuje, že bez ohledu na anafylaktický šok bývá žihadlo od tohoto druhu velmi bolestivé.
Nejde o mravence, kteří by byli vyloženě agresivní a cíleně útočili na lidi, jako některé jiné druhy. Žihadlem zaútočí, pokud se ocitnou v oblečení nebo třeba pokud je někdo omylem přimáčkne rukou či jinou částí těla. Úřady se sice snaží omezovat jejich šíření, jde ale o velmi náročný a nákladný proces s toliko dočasným efektem.