V USA se šíří záhadná choroba, která paralyzuje děti a teenagery

23.10.2018 - Stanislav Mihulka

Spojené státy hlásí zvýšený výskyt onemocnění, které připomíná obrnu a paralyzuje děti a teenagery. Na nemoc přitom v současnosti neexistuje žádný účinný způsob léčby.


Reklama

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o vtip. Nemoc, která paralyzuje mladé lidi, a přitom to není mobil. Jenomže v americkém Centru pro kontrolu a prevenci chorob CDC se moc nesmějí. V posledních týdnech totiž v USA opět přibývají případy velmi záhadného onemocnění, kterému se říká akutní chabá myelitida (AFM, z anglického „Acute Flaccid Myelitis“).

Jde o nemoc, která zpočátku připomíná obyčejné nachlazení, později se ale podobná dětské obrně. Napadá totiž nervový systém pacientů, především jejich míchu a způsobuje extrémní slabost končetin. Děsivé je, že akutní chabá myelitida napadá zejména děti a teenagery. Více než 90 procent pacientů je mladších 18 let. Postižení lidé také mívají problémy s polykáním, mluvením, pohyby očí. Pokud je nemocí zasaženo dýchání., může jít i o život. 

Nebezpečná mutace neškodného viru

Mezi lety 2014 a 2018 je sice známo celkem 386 případů nemoci, ale vzhledem k počtu Američanů je stále velice vzácná. To je na jednu stranu dobře, ale také to komplikuje výzkum. Stejné onemocnění zaznamenali lékaři před dvěma lety v Británii. Také zde choroba útočila především na děti.

Lékaři jsou zatím bezradní. Původce dětské obrny poliovirus v tomto případě nehraje roli. Jako nejpravděpodobnější původce bývá označován virus Enterovirus D-68 (EV-D68), který byl identifikován již v roce 1962 a je jedním z více než 100 non-polio enterovirů. Virus, který se objevoval jen velmi sporadicky a vyvolával pouze mírné respirační problémy, podle odborníků během poslední dekády zmutoval.

TIP: Příušnice, spalničky, obrna: Proč se vracejí téměř vymýcené nemoci?

Virus EV-D68 se podle lékařů nejčastěji šíří kapénkami (inhalací virových částic od infikované osoby, která kašle nebo kýchá) nebo rukama, kdy dojde k přenosu z kontaminovaného předmětu na obličej. Inkubační doba onemocnění je 3 - 5 dnů.

Podle Státního zdravotního ústavu je základním prostředkem ochrany před onemocněním především prevence. Ta spočívá v obecných opatřeních bránících šíření kapének, tzn. opakované mytí rukou, používání kapesníků při kašlání a kýchání a vyhýbání se kontaktu s nemocnými s respiračními příznaky.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907