Varování OSN: Na podzim může propuknout hlad ve 23 oblastech světa

Podle expertů OSN hrozí v příštích měsících extrémní hladovění lidem v mnoha oblastech po celé planetě. Za nejrizikovější považují odborníci Etiopii, Madagaskar a Jemen

05.08.2021 - Stanislav Mihulka



Vše nasvědčuje tomu, že mnoho míst světa zasáhne v příštích měsících vlna hladovění, která prohloubí dnešní problémy s dostupností potravin. V čerstvě vydané zprávě o „hotspotech hladovění“ k těmto závěrům docházejí odborníci Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO) a Světového potravinového programu (WFP).

Podle této předpovědi by během příštích tří měsíců měly katastrofální problémy s jídlem zasáhnout obyvatelstvo především v oblasti Tigrej na severu Etiopie, v jižním Madagaskaru, Jemenu, Jižním Súdánu a v severní Nigérii. Odborníci se nejvíce obávají hladu v Etiopii, kde by měl počet hladovějících přesáhnout 400 tisíc, což je nejvyšší počet od katastrofálního hladovění v Somálsku, k němuž došlo v roce 2011.

TIP: Hladomor z druhé světové války mají Nizozemci stále ještě v genech

Situace eskaluje také v jižním Madagaskaru. Oblast zažívá nejhorší sucha za posledních 40 let a trápí ji problémy se škůdci a růst cen potravin. Podle FAO a WFP je pravděpodobné, že již během září zde pocítí „katastrofickou akutní potravinovou nejistotu“ spojenou s hladem a smrtí okolo 14 tisíc lidí. Na konci roku by zde mohlo být postiženo katastrofálním hladověním až okolo 28 tisíc lidí.

V devíti dalších zemích je podle zprávy FAO a WFP vysoký počet lidí, kteří čelí „kritické potravinové nejistotě“, spojené se zhoršujícími se příčinami hladu. Jedná se zejména o Afghánistán, Burkinu Faso, Středoafrickou republiku, Kolumbii, Kongo, Haiti, Honduras, Súdán a Sýrii.


Další články v sekci