Vavřínové lesy na Madeiře: Místo, kde jaro nikdy nekončí

08.05.2020 - Nikol Patíková

Obrovské bohatství zvířat i rostlin našlo domov ve vavřínových lesech Madeiry, jež vypadají jako scenérie z filmu. Prales kdysi pokrýval celý ostrov a dnes je útočištěm mnoha původních druhů

<p>Vavřínový les na Madeiře vypadá jako ideální místo pro natáčení pohádek.</p>

Vavřínový les na Madeiře vypadá jako ideální místo pro natáčení pohádek.


Reklama

Prales tvoří součást Parque Natural de Madeira, založeného v roce 1982, jenž se rozkládá na 15 % portugalského ostrova. Porost se vyznačuje značnou vlhkostí, a jeho zeleň tak několik hodin denně halí mlžný opar. I to přispívá nejen ke snovým pohledům skrz větve stromů, ale také k ohromné pestrosti původní fauny a flóry: Kromě unikátních druhů hmyzu, pavouků či měkkýšů lze na malém kousku pevniny v Atlantiku narazit na holuba dlouhoprstého či na dva vzácné zástupce netopýrů – stromového a makaronéského, kteří se jinde na Zemi nevyskytují.

Září barvami

Díky relativní izolovanosti Madeiry se tamní les nepotýká se zavlečenými druhy, tudíž si po tisíce let uchoval z devíti desetin stejnou strukturu. Hraje významnou roli také při udržování hydrologické rovnováhy na ostrově, což má velký význam pro přetrvání biologické rozmanitosti. 

Když se prales právě nenoří do mlhy, září žlutými květy vavřínu azorského, modrými a bílými kalokvěty i červenými bobulemi cesmíny. Prožitek z jeho návštěvy umocňují věkovité stromy, jejichž stáří se v některých případech odhaduje až na 800 let. Společnost jim dělají endemické mechy i vodopády a útesy, stejně jako ojedinělé uměle vytvořené zavlažovací kanály – proslulé levády. 

Podél slavných levád

Soustavu začali už v 15. století budovat první portugalští osadníci, aby mohli přivádět vodu na subtropický jih ostrova ze severu, kde ročně spadne až 2 000 mm srážek. Pokud jde o celkovou délku levád, zdroje se různí, ale od roku 2007 zaznívají údaje o 2 400 až 5 000 km. Podél kanálů vedou až dvoumetrové cesty, umožňující přístup do jinak neproniknutelného lesa. Kvůli ochraně přírody však návštěvníci musejí často projít až 600 m dlouhým tmavým tunelem.

TIP: Madeira, ostrov věčné zeleně a zahrada uprostřed Atlantiku

Část pralesa kdysi do určité míry poškodily pasoucí se ovce a kozy, brzy však oblast opustily. A nenarazíte tam ani na obdělávanou půdu či budovy – jen pár chatek pro ty, kdo se starají o levády. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907