„Včela“ místo psa: Budou chránit naše domovy bezpečnostní drony?

Patříte k lidem, kteří rádi modernizují své domovy a mají je pod kontrolou? Pak vás jistě zaujme novinka, která zastane práci čtyřnohých hlídačů. Štěkat sice neumí, zloděje ale odhalí dřív, než přeskočí plot




Na některých psech je na první pohled vidět, že zloději se jich rozhodně bát nemusí. Jestliže i váš pes je spíš vítací než hlídací, můžete hlídání domu a jeho okolí svěřit moderní technice. Zkuste bzučícího strážce se čtyřmi vrtulemi, jemuž neunikne nic, co se kolem vašeho domu šustne. 

Slídí na povel

Chytrý dron nazvaný „včela“, jenž pochází z dílny švýcarských a amerických vývojářů, živě přenáší letecké snímky pozemku. Na rozdíl od kamer umístěných na zdech budovy může ale rychle prozkoumat každý kout. To, co vidí, může ve stejném okamžiku sledovat i jeho majitel na displeji tabletu nebo mobilu

Jeden z hlavních vývojářů a zároveň výkonný ředitel firmy Sunflower Labs, Alex Pachikov, popisuje výhody zařízení takto: „Když máte nemovitost, která není tvořena jen předzahrádkou a zahradou, a chcete vědět, co se na pozemku děje – třeba když uslyšíte uprostřed noci hluk – za normálních okolností budete zřejmě potřebovat spoustu kamer, někdy i desítky. To je nejen drahé, ale ty kamery rovněž neustále narušují vaše vlastní soukromí. Náš projekt je naproti tomu koncipován jako pozorovací systém na vyžádání. Dron vzletí, jen když to potřebujete. Pak se ale podívá úplně kamkoliv.“

Slunečnice hlídají vibrace

Majitel dronu ovšem nemusí být neustále ve střehu a poslouchat, jestli se náhodou něco neděje. To už by rovnou mohl v noci obcházet vlastní zahradu. Práci „nočního hlídače“ za něj odvedou další chytrá zařízení, která jsou součástí bezpečnostního systému. Na zahradu je potřeba umístit malé sloupky, kterým se (v logice pojmenování dronu) říká slunečnice a které vnímají okolní dění. 

„Slunečnice, tedy senzory, které rozmístíte na pozemku, zachycují a analyzují pohyb a vibrace. Nejsou v nich zabudovány kamery, ale pohyb a vibrace poskytují specifické spektrum informací, které systém dokáže vyhodnotit a poznat, že se na pozemek dostal člověk. Umíme totiž rozpoznat vibraci kroků člověka, obdobně poznáme pohyb zvířete, případně automobilu,“ popisuje Alex Pachikov.

Když slunečnice zachytí podezřelou aktivitu, dá vědět dronu, že přišel jeho čas. „Úl“ se otevře a z něj vyletí pozorný strážce, který dokáže rychle prozkoumat plochu o rozloze až 16 tisíc metrů čtverečních – tedy více než dvou fotbalových hřišť. Záběry vysílá dron svému „páníčkovi“, a ten, díky informacím, které už předem dostal od slunečnic, přesně ví, co má hledat. 

Cíleno na nadšence

Majitel zařízení tedy nedostane jen upozornění: Něco se děje u vás na zahradě! Systém mu zcela konkrétně ohlásí: Na příjezdové cestě zastavilo auto, nějaký člověk šel k vašemu vchodu. Máte tak přesný přehled o tom, co se v okolí domu děje a můžete podle toho reagovat. 

Vynálezci létajícího hlídače považují bezpečnostní kamery a alarmy umístěné uvnitř budov za zastaralý způsob ochrany. Podle nich je důležité umět se připravit k akci ještě dřív, než se zloděj k domu vůbec přiblíží.

TIP: Generace k smrti vyděšených rodičů: Přichází doba čipovaných dětí?

Vývojáři na projektu pracují už téměř tři roky a v přepočtu je stál přes 130 milionů korun. První zákazníci si úl, včelu i slunečnice mohli pořídit už na přelomu minulého a tohoto roku. Za chytrou obranu svých domovů platí několik tisíc korun měsíčně, což není zrovna málo. Firma prý ale netouží prorazit do každé domácnosti. V první fázi cílí spíš na technologické nadšence, kteří promyšlený systém ocení. A zdá se, že nejde o nereálná očekávání – mají už prý tisíce zájemců. 


Další články v sekci