Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

01.05.2017 - Stanislav Mihulka

SpaceX si úspěšným startem pro Pentagon otevřela dveře k armádním zakázkám

První tajná mise -<p>Nosná raketa Falcon 9 FT startuje s tajným satelitem NROL-76</p>
První tajná mise -

Nosná raketa Falcon 9 FT startuje s tajným satelitem NROL-76


Reklama

Společnost SpaceX Elona Muska má za sebou další zajímavou premiéru. Dne 1. května 2017 vynesla její raketa Falcon 9 Full Thrust ze Startovacího komplexu 39 Vesmírného střediska Johna F. Kennedyho na floridském mysu Canaveral tajný, zřejmě výzvědný satelit amerického Národního úřadu pro průzkum (NRO), označený jako NROL-76.

Vypuštění satelitu se zdařilo a první stupeň nosné rakety úspěšně přistál na pozemní přistávací plošině. Pro SpaceX je to významný úspěch a milník v dalším rozvoji společnosti. Posledních deset let totiž měl na vypouštění armádních satelitů a misí národní bezpečnosti monopol společný podnik Boeingu a Lockheed Martin jménem United Launch Alliance (ULA), který provozuje nosné rakety Atlas V, Delta II a Delta IV.

Práce pro Pentagon

Armádní zakázky prozatím představují jen malou část aktivit společnosti SpaceX. Úspěšný start mise NROL-76 ale Elonovi Muskovi a jeho spolupracovníkům otevírá dveře k dalším podobným misím.

TIP: Naprostý úspěch: Start rakety SpaceX se povedl na jedničku

Lukrativní kontrakt, který teď vlastní United Launch Alliance, brzy skončí a společnost SpaceX má dobře našlápnuto k tomu, aby se stala významným poskytovatelem startů pro Pentagon i mise národní bezpečnosti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Michael Seeley/USAFDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907