Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

01.05.2017 - Stanislav Mihulka

SpaceX si úspěšným startem pro Pentagon otevřela dveře k armádním zakázkám

První tajná mise -<p>Nosná raketa Falcon 9 FT startuje s tajným satelitem NROL-76</p>
První tajná mise -

Nosná raketa Falcon 9 FT startuje s tajným satelitem NROL-76


Reklama

Společnost SpaceX Elona Muska má za sebou další zajímavou premiéru. Dne 1. května 2017 vynesla její raketa Falcon 9 Full Thrust ze Startovacího komplexu 39 Vesmírného střediska Johna F. Kennedyho na floridském mysu Canaveral tajný, zřejmě výzvědný satelit amerického Národního úřadu pro průzkum (NRO), označený jako NROL-76.

Vypuštění satelitu se zdařilo a první stupeň nosné rakety úspěšně přistál na pozemní přistávací plošině. Pro SpaceX je to významný úspěch a milník v dalším rozvoji společnosti. Posledních deset let totiž měl na vypouštění armádních satelitů a misí národní bezpečnosti monopol společný podnik Boeingu a Lockheed Martin jménem United Launch Alliance (ULA), který provozuje nosné rakety Atlas V, Delta II a Delta IV.

Práce pro Pentagon

Armádní zakázky prozatím představují jen malou část aktivit společnosti SpaceX. Úspěšný start mise NROL-76 ale Elonovi Muskovi a jeho spolupracovníkům otevírá dveře k dalším podobným misím.

TIP: Naprostý úspěch: Start rakety SpaceX se povedl na jedničku

Lukrativní kontrakt, který teď vlastní United Launch Alliance, brzy skončí a společnost SpaceX má dobře našlápnuto k tomu, aby se stala významným poskytovatelem startů pro Pentagon i mise národní bezpečnosti.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Michael Seeley/USAF

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907