V době upevňování českého knížectví tvořilo nejvýznamnější složku státního aparátu právě vojsko. Kdo bojoval po boku přemyslovských knížat?
Vzestup přemyslovského státu za Boleslavů by nebyl možný bez dobře vycvičených a vyzbrojených bojovníků. Vojenská moc Čechů budila respekt, tvrdost českých zbraní okusili Němci, Maďaři či pohanští Slované.
Jakou vojenskou mocí česká knížata v 10. století disponovala? Již Boleslav I. musel velet poměrně velké úderné síle (odhadují se tři tisícovky jezdců), která mu zajistila pověst mocného vládce a váženého spojence. Ve stejnou dobu například dokázal válčit proti Maďarům na dvou frontách, přičemž prameny uvádějí, že pouze do bitvy na řece Lechu roku 955 vypravil tisíc jezdců. Sám pak s Maďary úspěšně bojoval na Moravě. Jenže Čechy v polovině 10. století nemohly vyprodukovat tolik kvalitních bojovníků, aby kníže mohl bojovat účinně na více bojištích. Odkud se tedy „čeští“ bojovníci vzali? Vlastně můžeme říci, že ze všech koutů Evropy.
Český kníže měl dostatek prostředků, aby si najal profesionální válečníky z jiných zemí a „národů“. Kromě Čechů, etnika slovanského, o němž Ibráhím ibn Jakúb píše, že „Slované jsou vcelku odvážní a stateční a kdyby nebyli roztříštění na množství kmenů a oddělených skupin, žádný národ by je nezdolal silou,“ tvořili knížecí družinu válečníci ze skandinávských, franckých, pobaltských či anglosaských zemí.
TIP: Rok 1000 v českých zemích: Co se dělo v přemyslovském knížectví?
Zejména Seveřané se v té době objevovali velmi hojně prakticky ve všech armádách křesťanských i pohanských vládců a často tvořili elitu vojska, jako například anglosaští elitní huskarlové. Jako královská stráž byli panovníkovi vždy k dispozici, chránili ho a zemřít pro něj se pro ně stalo otázkou cti. Měli vlastní vnitřní pravidla kázně, skvělý výcvik, dobrou disciplínu a bohaté bojové zkušenosti.
Kauzy (extra Historie)
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)