Ve španělské katedrále objevili „selfie“ neznámého středověkého zedníka

09.11.2020 - Stanislav Mihulka

Pátrání po zednických značkách přineslo zajímavý archeologický objev v katedrále Santiago de Compostela

<p>Dávné selfie na vrcholu sloupu v katedrále Santiago de Compostela.</p>

Dávné selfie na vrcholu sloupu v katedrále Santiago de Compostela.


Reklama

V historickém centru španělského města Santiago de Compostela stojí slavná katedrála Catedral de Santiago de Compostela. Je to zřejmě třetí nejvýznamnější poutní místo křesťanů, po Římu a Jeruzalému, kde končí takzvaná Svatojakubská poutní cesta. Původně románská katedrála se začala stavět v roce 1075, za panování Alfonse VI. Kastilského. Chrám byl vysvěcen v roce 1211, ale jeho dostavby probíhaly až do 18. století.

Středověké selfie

Jak už to bývá, podobné stavby ukrývají mnohá překvapení. Tým odborníků, který vedla Jennifer Alexander z britské University of Warwick, nedávno v katedrále pátral po značkách, které po sobě zanechávali středověcí zedníci. Dnes to jsou cenné archeologické nálezy. Zaměřili se přitom na horní části katedrály, kde bývá větší šance nalézt původní kameny, které nejsou zakryté malbou či dalšími úpravami.

Alexanderová s ostatními zkoumali místa vysoko nad zemí, kam veřejnost nemá přístup a kněží je navštěvují jen zřídka. Když tam zaznamenávali značky, které tam před devíti stoletími zanechali zedníci, najednou stanuli jednomu z nich přímo tváří v tvář. Neznámý řemeslník při stavbě katedrály tam podle všeho zanechal své selfie, pochopitelně pomocí středověkých technologií. Selfie má velikost zhruba 28 centimetrů a nalézá se přibližně ve výšce 12 metrů nad podlahou katedrály.

TIP: Santiago de Compostela: Městečko, které vyrostlo na místě zázraku

Podle Alexanderové muselo jít o velmi zručného člověka. Katedrála je postavená ze žuly, kterou je dost těžké opracovat. A selfie znázorňuje i vlasy a prsty. Portrét je rovněž velmi chytře ukrytý, takže jeho tvůrce nejspíš nebyl žádný hlupák. Kněží si ho nevšimli, ale ostatní zedníci o něm nepochybně věděli a mohli ho obdivovat. Lidé se vlastně vůbec nezměnili.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií:

    Jennifer Alexander, Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907