Ve Španělsku vzniká bezemisní katamarán nabitý špičkovými technologiemi

25.03.2022 - Martin Reichman

Společnost ZEN Yachts představila svůj koncept bezemisního solárního katamaránu Zen50. Na svou první pouť by se měl vydat na začátku příštího roku

<p>Zen50 je katamarán s nulovými emisemi a s neomezeným dojezdem, určený k plavbě na širém moři.</p>

Zen50 je katamarán s nulovými emisemi a s neomezeným dojezdem, určený k plavbě na širém moři.


Reklama

Sluncem poháněné jachty dnes nejsou již ničím výjimečným. Většina je ale kromě solárních panelů vybavena i generátory, které z nich de facto dělají hybridní diesel-solární plavidla. Maltská společnost ZEN Yachts se vydala jiným směrem – svou novinku – katamarán Zen50, chce pohánět zcela bezemisně.

Jejich téměř šestnáct metrů dlouhá Zen50 je plně elektrická jachta pro 12 cestujících. Vybavena je dvojicí 40kW bezkomutátorových stejnosměrných motorů, napájených lithiovou baterií o kapacitě 160 kWh. O přísun elektrické energie se starají solární panely, které pokrývají celou střechu plavidla a umožňují tak katamaránu plout rychlostí 9 kilometrů v hodině jen s pomocí slunce. Kromě toho má jachta (jako první sériově vyráběné plavidlo) ve své výbavě i polotuhou plně automatickou křídlovou plachtu Oceanswings OWS 3.2. Díky ní dokáže vyvinout rychlost až 25 kilometrů v hodině. Ve výbavě nechybí ani internetové připojení Starlink od SpaceX.

TIP: Superjachta na vodíkový pohon pro ekologicky smýšlející miliardáře

Zen50 je dílem oceňovaného námořního architekta Juliena Mélota a první kus momentálně vzniká ve Španělsku. Hotová by měla být na počátku příštího roku a těšit se na ni může neznámý zákazník ze Spojených států. Cenu konkrétní zakázky ZEN Yachts nezveřejnili, nicméně základní verze Zen50 vychází na 1,6 milionu amerických dolarů – v přepočtu zhruba 35 milionů korun.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907