Ve Spojených státech se šíří invazní rostlina způsobující popáleniny

20.06.2018 - Stanislav Mihulka

Bolševníku se bojí v Evropě i v Americe. Nově se objevil i v americké Virginii

<p>Nedotýkejte se! Bolševník velkolepý si získal respekt i v USA</p>

Nedotýkejte se! Bolševník velkolepý si získal respekt i v USA


Reklama

Bolševníky velkolepé důvěrně znají obyvatelé západních Čech i jiných částí republiky. Jsou to pompézní rostliny, které dorůstají výšek přes 4 metry. Na první pohled nevypadají nijak nebezpečně a zpočátku se pěstovaly jako okrasné rostliny. Pak se ale ukázalo, že obsahují látky zvané furanokumariny, které mohou lidem po dotyku a ozáření světlem způsobit těžká a dlouhodobá poškození kůže. V nejhorších případech vznikají rozsáhlé popáleniny a puchýře, jejichž jizvy se hojí celé roky.

Bolševníci pocházejí z Asie, mají ale sklony se roztahovat všude po světě. Postupně se šíří i ve Spojených státech, kde vyvolávají stále větší poprask. Nedávno se první rostliny bolševníku velkolepého objevily ve Virginii. V okrese Clarke tam našli 30 rostlin, tedy již docela velkou populaci.

TIP: Celá světová populace invazního raka mramorového je jeden klon

Místní odborníci varují veřejnost, aby se lidé k rostlinám raději ani nepřibližovali. A hlavně, aby je nešířili dál. Ukázalo se totiž, že populaci objevenou ve Virginii lidé vysadili zcela záměrně, kvůli okrasným účelům. Bolševník velkolepý je bohužel nejen nebezpečným invazním a toxickým druhem, ale také nápadnou a zajímavou rostlinou.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Gavin Edmondstone / Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sněhová pokrývka dosahovala v Sovětském svazu ještě v listopadu 1941 pouhých 20 centimetrů, mnohem větší problémy dělaly německým vojákům vydatné deště.

Válka

Létavka šíronohá (Rhacophorus reinwardtii) se vyskytuje v jižní části Malajského poloostrova, na Sumatře, Jávě a Borneu. Byla zaznamenána zejména v oblastech primárního a sekundárního deštného pralesa. Žije v korunách stromů a při rozmnožování vytváří hnízdo nad vodními nádržemi a potoky. Mimo toto období dospělí jedinci pravděpodobně tráví většinu svého života v hořejších částech lesních pater. Mezi prsty předních i zadních končetin má létavka blány, které jí pomáhají částečně plachtit. Při skoku ze stromu tak dokáže doletět na vzdálenost desíti až patnácti metrů. Samečci jsou velcí zhruba 4–5 cm, samičky asi 5,5–8 cm.

Příroda

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907