Ve Spojených státech testují experimentální vakcínu proti závislosti na opiátech

11.09.2021 - Stanislav Mihulka

Spojené státy se potýkají s epidemií závislosti na opiátech. Efektivní řešení by mohla přinést nově testovaná vakcína

<p>Opiátová epidemie je ve Spojených státech vážným problémem. Podle Národního ústavu pro zneužívání drog (NIDA) zemřelo v důsledku předávkování opiáty jen v roce 2019 okolo 50 tisíc Američanů, přičemž ekonomická zátěž, spojená se zneužíváním opiátů, se odhaduje na 78,5 miliardy dolarů ročně. </p>

Opiátová epidemie je ve Spojených státech vážným problémem. Podle Národního ústavu pro zneužívání drog (NIDA) zemřelo v důsledku předávkování opiáty jen v roce 2019 okolo 50 tisíc Američanů, přičemž ekonomická zátěž, spojená se zneužíváním opiátů, se odhaduje na 78,5 miliardy dolarů ročně. 


Reklama

Vše nasvědčuje tomu, že žijeme ve zlatém věku vakcín. A dává to smysl. Náš imunitní systém je docela schopný a poradí si s rozmanitými hrozbami. Stačí ho jen trochu popostrčit. Vakcíny nám dokonce mohou pomoci i s problémy, které nesouvisejí s infekcemi. To je i případ vakcíny, kterou právě testuje tým americké Columbia University v New Yorku.

Nově vyvíjená vakcína má sloužit proti závislosti na opiátech. Podle vedoucí výzkumu, neurobioložky Sandry Comerové, sice dnes máme léčiva a léčebné postupy, které je možné použít při závislosti na opiátech, zhruba polovina závislých, kteří takovou léčbu podstoupí, se ale k užívání opiátů po čase vrací. I to je jednou z příčin opiátové pohromy, která devastuje Spojené státy. Řešením by mohla být právě vakcína.

Očkování proti závislosti

Novinka funguje jako jiné vakcíny. Stimuluje imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Jen to nejsou protilátky cílící na části viru či bakterie, ale proti oxykodonu, což je opiát proti bolesti, na němž je závislých asi 13 milionů Američanů. Protilátky se naváží na molekuly oxykodonu, čímž jim znemožní dostat se do mozku. Žádný oxykodon v mozku znamená žádný účinek a tím pádem žádná závislost.

TIP: Řešení opiátové krize: Vědci jsou na stopě nové generace léků proti bolesti

Vakcína týmu Comerové je teď ve fázi I. klinických testů. To znamená, že ji badatelé podali malé skupině dobrovolníků, aby ověřili její bezpečnost a základní parametry. Vakcína již úspěšně prošla preklinickými testy na pokusných zvířatech. V nich se ukázalo, že vakcína opravdu zásadně omezuje účinnost oxykodonu a zároveň není nebezpečná. Pokud se vývoj vakcíny povede dotáhnout do konce, byl by to významný pokrok v zatím nepříliš úspěšném boji se závislostí na opiátech.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907