Ve světě prázdna: 10 míst, které vylidnil strach z koronaviru

18.05.2020 - Vilém Koubek

Panika a strach, jež se před pár týdny šířil světem s novým koronavirem, spolu s vládními nařízeními proměnily jindy zalidněná náměstí, parky i ulice v prázdné scenérie. V Japonsku tak nikdo nevoněl k sakurám a newyorské Times Square žilo jen reklamními poutači. Jak vypadala vylidněná města jindy plná davů?

<h3>Osamělý oltář</h3><p><strong>Mekka | Saúdská Arábie</strong></p><p>Muslimové věří, že Ka’bu postavil na boží povel sám prorok Abrahám. Jde proto o nejposvátnější i nejnavštěvovanější místo islámu. Loni k němu v rámci poutě Hadždž dorazilo na 3,2 milionu věřících z celého světa, nyní však oltář zůstává osamocený.</p>

Osamělý oltář

Mekka | Saúdská Arábie

Muslimové věří, že Ka’bu postavil na boží povel sám prorok Abrahám. Jde proto o nejposvátnější i nejnavštěvovanější místo islámu. Loni k němu v rámci poutě Hadždž dorazilo na 3,2 milionu věřících z celého světa, nyní však oltář zůstává osamocený.

<h3>Křižovatka světa</h3><p><strong>New York | USA</strong></p><p>Skrz americké Times Square projde každý den na 330 tisíc lidí, v nejrušnějších obdobích však číslo stoupá ke 460 tisícům. Proslulé náměstí navíc pulzuje životem nejen díky chodcům, ale i nesčetným reklamním poutačům. Ne náhodou se mu přezdívá „křižovatka světa“.</p>

Křižovatka světa

New York | USA

Skrz americké Times Square projde každý den na 330 tisíc lidí, v nejrušnějších obdobích však číslo stoupá ke 460 tisícům. Proslulé náměstí navíc pulzuje životem nejen díky chodcům, ale i nesčetným reklamním poutačům. Ne náhodou se mu přezdívá „křižovatka světa“.

<h3>Pro veřejnost zavřeno</h3><p><strong>Paříž | Francie</strong></p><p>Nejnavštěvovanější zpoplatněný monument světa navštíví sedm milionů lidí ročně, z čehož tři čtvrtiny tvoří cizinci. Ikonická věž zdobí Paříž od roku 1889 a za tu dobu přivítala na 300 milionů obdivovatelů.</p>

Pro veřejnost zavřeno

Paříž | Francie

Nejnavštěvovanější zpoplatněný monument světa navštíví sedm milionů lidí ročně, z čehož tři čtvrtiny tvoří cizinci. Ikonická věž zdobí Paříž od roku 1889 a za tu dobu přivítala na 300 milionů obdivovatelů.

<h3>Jaro v pusté zemi</h3><p><strong>Tokio | Japonsko</strong></p><p>Japonci milují kvetoucí sakury natolik, že mají přehledný rozpis období, kdy a kde stromy kvetou. Lze je tak navštěvovat po celé zemi a prodloužit si období radosti. Odhaduje se, že růžové kvítky každoročně obdivují dva miliony lidí.</p>

Jaro v pusté zemi

Tokio | Japonsko

Japonci milují kvetoucí sakury natolik, že mají přehledný rozpis období, kdy a kde stromy kvetou. Lze je tak navštěvovat po celé zemi a prodloužit si období radosti. Odhaduje se, že růžové kvítky každoročně obdivují dva miliony lidí.

<h3>Holubi místo turistů</h3><p><strong>Benátky | Itálie</strong></p><p>Náměstí Svatého Marka ukrývá slavný Dóžecí palác, baziliku či zvonici nesoucí jméno téhož světce. Patří proto k nejvyhledávanějším místům v momentálně vylidněných Benátkách, kam obvykle zavítá přes 36 milionů turistů ročně.</p>

Holubi místo turistů

Benátky | Itálie

Náměstí Svatého Marka ukrývá slavný Dóžecí palác, baziliku či zvonici nesoucí jméno téhož světce. Patří proto k nejvyhledávanějším místům v momentálně vylidněných Benátkách, kam obvykle zavítá přes 36 milionů turistů ročně.

<h3>Život bez aut</h3><p><strong>Wu-chan | Čína</strong></p><p>Čína sice 25. března zmírnila drastická karanténní opatření v desetimilionové oblasti, kde celosvětová pandemie vypukla, ale na provozu se to zatím neprojevilo. I o den později zely obvykle ucpané silnice téměř prázdnotou.</p>

Život bez aut

Wu-chan | Čína

Čína sice 25. března zmírnila drastická karanténní opatření v desetimilionové oblasti, kde celosvětová pandemie vypukla, ale na provozu se to zatím neprojevilo. I o den později zely obvykle ucpané silnice téměř prázdnotou.

<h3>Ticho před bouří</h3><p><strong>Nové Dillí | Indie</strong></p><p>Celonárodním testem připravenosti na lockdown, prošlo i hlavní město nejlidnatější země světa. Úplné uzavření a zákaz vycházení trval v Novém Dillí od dvou hodin odpoledne do deváté večerní. Jindy chaotické ulice světové megapole zely nevídanou prázdnotou.</p>

Ticho před bouří

Nové Dillí | Indie

Celonárodním testem připravenosti na lockdown, prošlo i hlavní město nejlidnatější země světa. Úplné uzavření a zákaz vycházení trval v Novém Dillí od dvou hodin odpoledne do deváté večerní. Jindy chaotické ulice světové megapole zely nevídanou prázdnotou.

<h3>Do ulic jen s propoustkou</h3><p><strong>Moskva | Rusko</strong></p><p>Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Rusku, přičemž nejzasaženější oblastí je Moskva. Do města byl proto povolen vjezd jen autům s moskevskou poznávací značkou, nebo se značkou moskevské oblasti. Na jinak rušném Rudém náměstí v Moskvě jsou v posledních dnech vidět hlavně hlídkující policisté.</p>

Do ulic jen s propoustkou

Moskva | Rusko

Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Rusku, přičemž nejzasaženější oblastí je Moskva. Do města byl proto povolen vjezd jen autům s moskevskou poznávací značkou, nebo se značkou moskevské oblasti. Na jinak rušném Rudém náměstí v Moskvě jsou v posledních dnech vidět hlavně hlídkující policisté.

<h3>Uspané centrum Evropy</h3><p><strong>Gent | Belgie</strong></p><p>Belgie se uzavření dlouho bránila – dramaticky rostoucí křivka počtu nakažených ale donutila státní úřady k přijmutí zásadních opatření. Život v jedenáctimilionové Belgii se na počátku dubna takřka úplně zastavil – zakázána byla veškerá veřejná shromáždění a cestování a vycházky byly povolené jen v nejnutnějších případech.</p>

Uspané centrum Evropy

Gent | Belgie

Belgie se uzavření dlouho bránila – dramaticky rostoucí křivka počtu nakažených ale donutila státní úřady k přijmutí zásadních opatření. Život v jedenáctimilionové Belgii se na počátku dubna takřka úplně zastavil – zakázána byla veškerá veřejná shromáždění a cestování a vycházky byly povolené jen v nejnutnějších případech.

<h3>Praha v časech koronaviru</h3><p><strong>Praha | Česko</strong></p><p>Prázdný Karlův most, před staroměstským orlojem ani noha a kolem Pražského hradu pochodují maximálně vojáci. Kvůli zákazu volného pohybu osob se české hlavní město vylidnilo a připomínalo spíše město duchů.</p>

Praha v časech koronaviru

Praha | Česko

Prázdný Karlův most, před staroměstským orlojem ani noha a kolem Pražského hradu pochodují maximálně vojáci. Kvůli zákazu volného pohybu osob se české hlavní město vylidnilo a připomínalo spíše město duchů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907