Ve věku 94 let zemřel nejšpinavější muž světa: Vodě se vyhýbal téměř 70 let

26.10.2022 - Martin Reichman

Ve věku 94 let zemřel Amou Haji, kterého média označují jako „nejšpinavějšího muže na světě“. Vodě se tento Íránec vyhýbal téměř 70 let

<p>Amou Hajim léta přežíval na skládce v íránské provincii Fárs. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Amou Hajim léta přežíval na skládce v íránské provincii Fárs. (foto: Profimedia)


Reklama

Zemřel „nejšpinavější muž na světě“: 94letý Íránec Amou Hadži se podle svých slov nekoupal od roku 1954. Za jeho odmítáním hygieny byla obava z nemocí. Paradoxně ho před několika měsíci místní donutili k návštěvě lázní. 

Před několika měsíci přitom Hajima navštívil tým lékařů z teheránské nemocnice, které zajímal jeho zdravotní stav. Muž absolvoval sérii testů, které zahrnovaly vyšetření na hepatitidu, AIDS a zjištění přítomnosti nejrůznějších bakterií a parazitů. Ukázalo se, že kromě trichinelózy (parazitického onemocnění způsobeného hlísticemi) se těší překvapivě dobrému zdraví. I toto zjištěné onemocnění u něj podle lékařů ale probíhalo bezpříznakově.

TIP: Dvanáct let se nesprchuje: Před zápachem ho chrání hodné bakterie

Hajim žil mnoho let na skládce v íránské provincii Fárs, kde platil za svého druhu místní celebritu – jeho příběh obletěl svět již v roce 2014 a od té doby na svém životním stylu nezměnil vůbec nic. Živil se tím, co našel mezi odpadky a nepohrdnul ani mršinami, které sbíral u silnice. Žízeň hasil výhradně dešťovou vodou z louží, jinak se ale vodě vyhýbal jako čert kříži – podle svých slov se nemyl již 68 let.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907