Ve Velké Británii odhalili vzácný přenos ptačí chřipky H5N1 na člověka

09.01.2022 - Stanislav Mihulka

V jihozápadní Anglii se chovatel kachen nakazil nebezpečnou ptačí chřipkou. Jde o první zdokumentovaný případ na území Velké Británie. Podle odborníků je pravděpodobnost dalšího šíření naštěstí velmi malá.

<p>Ptačí chřipka H5N1 SE naštěstí téměř nešíří z ptáků na lidi a prakticky vůbec mezi lidmi navzájem. Přesto se nákaza občas objeví.</p>

Ptačí chřipka H5N1 SE naštěstí téměř nešíří z ptáků na lidi a prakticky vůbec mezi lidmi navzájem. Přesto se nákaza občas objeví.


Reklama

Každý rok jsme svědky objevu nových infekčních chorob, které ze dvou až tří čtvrtin vyvolávají viry, jimiž jsme se nakazili od zvířat. Dokonce i nové mutace chřipky přecházejí na člověka z populací drůbeže a volně žijícího ptactva s jedním „přestupem“ v podobě domácích prasat. Někdy však na nás může chřipkový virus přeskočit přímo z ptáků a takto se zřejmě zrodila i španělská chřipka.

Mezi potenciálně nebezpečné „skokany“ v tomto směru patří například chřipka H5N1 – nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, který se objevil v Asii v roce 1997. Vyznačuje se nejen vysokou nakažlivostí, úmrtností a rychlým šířením ptačí populací, ale také schopností infikovat a usmrtit člověka.

Vzácný případ

Britská vládní agentura UK Health Security Agency (UKHSA) nyní oznámila, že u jedné osoby v jihozápadní Anglii byla laboratorně prokázána infekce právě chřipkovým virem H5N1. Jde o člověka, který byl v častém kontaktu s velkým počtem nakažených ptáků. Podle dostupných zpráv je nakaženým devětasedmdesátiletý chovatel kachen z Buckfastleigh. Nakažený muž se podle lékařů cítí dobře a další šíření nákazy není pravděpodobné.

Podle Iana Browna, vedoucího virologa britské vládní agentury Animal and Plant Health Agency (APHA), se tento konkrétní kmen chřipky H5N1 už nějakou dobu ve Velké Británii vyskytuje. Jde ale o první případ, kdy se jím nakazil člověk. K přenosu H5N1 na člověka dochází velmi vzácně, za posledních 20 let existuje jen okolo tisícovky doložených případů.

TIP: Chřipkové epidemie, které otřásly světem

Isabel Oliverová z vedení UKHSA k tomu dodává, že v současnosti neexistuje důkaz o šíření této chřipky mezi lidmi. Riziko takového šíření je velmi nízké. Zároveň ale víme, že se viry neustále vyvíjejí a dovedou překvapit. Podle Oliverové je proto důležité situaci neustále pečlivě monitorovat a mít k dispozici výkonný systém, který by nás na takový vývoj co nejdříve upozornil.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907