Ve Velké Británii odhalili vzácný přenos ptačí chřipky H5N1 na člověka

09.01.2022 - Stanislav Mihulka

V jihozápadní Anglii se chovatel kachen nakazil nebezpečnou ptačí chřipkou. Jde o první zdokumentovaný případ na území Velké Británie. Podle odborníků je pravděpodobnost dalšího šíření naštěstí velmi malá.

<p>Ptačí chřipka H5N1 SE naštěstí téměř nešíří z ptáků na lidi a prakticky vůbec mezi lidmi navzájem. Přesto se nákaza občas objeví.</p>

Ptačí chřipka H5N1 SE naštěstí téměř nešíří z ptáků na lidi a prakticky vůbec mezi lidmi navzájem. Přesto se nákaza občas objeví.


Reklama

Každý rok jsme svědky objevu nových infekčních chorob, které ze dvou až tří čtvrtin vyvolávají viry, jimiž jsme se nakazili od zvířat. Dokonce i nové mutace chřipky přecházejí na člověka z populací drůbeže a volně žijícího ptactva s jedním „přestupem“ v podobě domácích prasat. Někdy však na nás může chřipkový virus přeskočit přímo z ptáků a takto se zřejmě zrodila i španělská chřipka.

Mezi potenciálně nebezpečné „skokany“ v tomto směru patří například chřipka H5N1 – nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, který se objevil v Asii v roce 1997. Vyznačuje se nejen vysokou nakažlivostí, úmrtností a rychlým šířením ptačí populací, ale také schopností infikovat a usmrtit člověka.

Vzácný případ

Britská vládní agentura UK Health Security Agency (UKHSA) nyní oznámila, že u jedné osoby v jihozápadní Anglii byla laboratorně prokázána infekce právě chřipkovým virem H5N1. Jde o člověka, který byl v častém kontaktu s velkým počtem nakažených ptáků. Podle dostupných zpráv je nakaženým devětasedmdesátiletý chovatel kachen z Buckfastleigh. Nakažený muž se podle lékařů cítí dobře a další šíření nákazy není pravděpodobné.

Podle Iana Browna, vedoucího virologa britské vládní agentury Animal and Plant Health Agency (APHA), se tento konkrétní kmen chřipky H5N1 už nějakou dobu ve Velké Británii vyskytuje. Jde ale o první případ, kdy se jím nakazil člověk. K přenosu H5N1 na člověka dochází velmi vzácně, za posledních 20 let existuje jen okolo tisícovky doložených případů.

TIP: Chřipkové epidemie, které otřásly světem

Isabel Oliverová z vedení UKHSA k tomu dodává, že v současnosti neexistuje důkaz o šíření této chřipky mezi lidmi. Riziko takového šíření je velmi nízké. Zároveň ale víme, že se viry neustále vyvíjejí a dovedou překvapit. Podle Oliverové je proto důležité situaci neustále pečlivě monitorovat a mít k dispozici výkonný systém, který by nás na takový vývoj co nejdříve upozornil.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907