Ve víru turnajů: Rytířství jako výsada šlechty

08.08.2016 - Jindřich Kačer

Ač rytíři pocházeli výhradně ze šlechtického stavu, tak být šlechticem ještě automaticky neznamenalo být i rytířem


Reklama

Rytířství si musel urozený muž vysloužit svými zásluhami v boji, teprve potom mohl být pasován a přijat do elitního společenství rytířů. V rozvinuté rytířské kultuře sloužil mladý šlechtic nějakou dobu jako panoš, tedy rytířský sluha obvykle u svého příbuzného. Leštil mu zbraně, vodil koně a tím získával zkušenosti.

Výsada aristokracie

Obřad pasování se během staletí vyvíjel a šlo vlastně o iniciaci panoše „učedníka“, který se tímto stával pravým mužem. Nejprve mu pouze někdo ze starších spolubojovníků, či ideálně přímo panovník, obřadně předal zbraň, což vlastně navazovalo na starobylé rituály pohanských Germánů či Slovanů. Později se do toho vložila církev a zavazovala rytíře k čestnému jednání v duchu křesťanských zásad. Církev se obecně snažila rytířskou kulturu co nejvíce dostat pod kontrolu, což se jí ovšem nikdy úplně nepodařilo. Rytířství zůstalo vždy výsadou aristokracie a mnohé zvyky rytířů šly často proti přímým církevním zákazům a nařízením. Nejvýrazněji z nich vyčnívají právě turnaje a jiná „sportovní“ klání, v nichž se provozovalo násilí pro zábavu a to se kněžím nelíbilo.

Dalším příkladem je třeba kurtoazní láska spočívající v obdivu dámy k rytířovi, jenž bojuje v jejím jménu. Podle vzorového příběhu o Lancelotovi a Guenevře šlo totiž o lásku nemanželskou, a přestože ve většině literárních příběhů zůstávala v čistě platonické nefyzické rovině, v praxi se tím často omlouvala vášeň a nevěra, jíž se mnozí rytíři a dámy dopouštěly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Historické války 5/2014

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907