Ve vodách extrémního jezera Mono vědci objevili velmi odolné hlístice

28.09.2019 - Stanislav Mihulka

V alkalickém jezeře Mono v Kalifornii žijí mimořádně odolné hlístice. Jednou možná poletí i na Mars

<p>Snová krajina jezera Mono</p>

Snová krajina jezera Mono


Reklama

Jezero Mono ve východní Kalifornii je jedním z míst, které spíše než Zemi připomínají nějaký cizí svět. Jezero je nesmírně zajímavé a zároveň extrémní. Jeho vody jsou tak slané a alkalické, že v něm nežijí žádné ryby. To ale rozhodně neznamená, že by jezero Mono bylo bez života. 

Američtí biologové zde nedávno objevili osm druhů červů, v tomto případě hlístic. Tři z nich už byly vědě známé, pět druhů je zcela nových. Hlístice jsou mimořádně přizpůsobené extrémnímu prostředí jezera. Jeden z nově objevených druhů hlístic je mimořádně odolný vůči jedovatému arzénu. Odolá až pětisetnásobku smrtelné dávky pro člověka. V jezeru Mono se mu tato schopnost mimořádně hodí, je tam totiž spousta arzénu.

TIP: Hlístice z doby ledové: Rozmražení červi obživli po 42 000 letech

Vědci zkoumali živočichy v sedimentu jezera Mono po dobu dvou let. Nově objevené hlístice je obzvláště zaujaly, protože právě hlístice z extrémních prostředí náleží k organismům, s nimiž se počítá pro kolonizaci Marsu a dalších světů ve Sluneční soustavě. Není tedy vyloučeno, že se hlístice z jezera Mono časem podívají i do vesmíru.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CCO Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejistá budoucnost? Ani po skončení karantény nejeví ekonomika žádné známky ozdravení.

Zajímavosti
Revue

Alžběta byla nejen věrně oddanou společnicí knížete, jeho ženou i rádkyní, přímluvkyní žádajících, ale také schopnou vůdkyní a bojovnicí, bez níž by se její muž kníže Bedřich v bouřlivé době konce 12. století jen těžko udržel na trůně.  

Historie

Vylovený první stupeň rakety Electron.

Vesmír

Vpravo jedna ze zkoumaných Da Vinciho kreseb.

Věda

Lemur kata (Lemur catta) je zřejmě nejznámějším druhem patřícím do čeledi denních lemurů. Tito lemuři žijí v jihozápadní části ostrova Madagaskar.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907