Ve vodách extrémního jezera Mono vědci objevili velmi odolné hlístice

28.09.2019 - Stanislav Mihulka

V alkalickém jezeře Mono v Kalifornii žijí mimořádně odolné hlístice. Jednou možná poletí i na Mars

<p>Snová krajina jezera Mono</p>

Snová krajina jezera Mono


Reklama

Jezero Mono ve východní Kalifornii je jedním z míst, které spíše než Zemi připomínají nějaký cizí svět. Jezero je nesmírně zajímavé a zároveň extrémní. Jeho vody jsou tak slané a alkalické, že v něm nežijí žádné ryby. To ale rozhodně neznamená, že by jezero Mono bylo bez života. 

Američtí biologové zde nedávno objevili osm druhů červů, v tomto případě hlístic. Tři z nich už byly vědě známé, pět druhů je zcela nových. Hlístice jsou mimořádně přizpůsobené extrémnímu prostředí jezera. Jeden z nově objevených druhů hlístic je mimořádně odolný vůči jedovatému arzénu. Odolá až pětisetnásobku smrtelné dávky pro člověka. V jezeru Mono se mu tato schopnost mimořádně hodí, je tam totiž spousta arzénu.

TIP: Hlístice z doby ledové: Rozmražení červi obživli po 42 000 letech

Vědci zkoumali živočichy v sedimentu jezera Mono po dobu dvou let. Nově objevené hlístice je obzvláště zaujaly, protože právě hlístice z extrémních prostředí náleží k organismům, s nimiž se počítá pro kolonizaci Marsu a dalších světů ve Sluneční soustavě. Není tedy vyloučeno, že se hlístice z jezera Mono časem podívají i do vesmíru.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CCO Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907