Věda o holení: Proč vousy tak rychle ztupí mnohem tvrdší čepele holítek?

11.08.2020 - Stanislav Mihulka

Lidský vlas je asi padesátkrát měkčí než čepele na holení. Přesto je holení snadno zničí. Proč tomu tak je, zjišťovali vědci z MIT...


Reklama

Nože a čepele se vyrábějí z nerezové oceli a někdy i z tvrdších materiálů. Přesto se jejich ostré hrany rychle tupí, i když se používají na materiály mnohem měkčí než ocel. Nože kvůli tomu vyžadují pravidelné broušení, zatímco čepele je nutné pravidelně měnit, aby takový nástroj byl dostatečně funkční.

Tajemství ostrosti

Inženýři amerického institutu MIT (Massachusetts Institute of Technology) nedávno detailně prozkoumali proces holení lidských vousů čepelemi holítek a pozorovali, jak je vlastně o tolik měkčí vousy mohou tak rychle ničit. Materiál, z něhož jsou vousy, je přitom zhruba 50× měkčí než ocel, ze které jsou vyráběny čepele holítek.

Výzkum ukázal, že vousy působí při holení na ostří čepelí holítek mnohem složitějším způsobem, než by prostě čepel při opakovaném kontaktu postupně opotřebovávaly. Už jeden jediný vous může za jistých okolností nepatrně naštípnout ostří čepele. Jakmile vzniknou takové počáteční praskliny, je už ostří čepele náchylné k dalším prasklinám. Na ostří se kumuluje jedna prasklina za druhou a čepele holítek se velmi rychle, doslova před očima, tupí.

TIP: Žiletkou ke kráse: Kdy se ženy začaly holit?

Podle týmu MIT je přitom velmi důležitá mikroskopická struktura oceli. Čím méně je ocel homogenní, tím více jsou ostří náchylná k naštípnutí. Pokud budou chtít výrobci čepelí holítek a podobných nástrojů zajistit trvanlivější čepele, měli by je vyrábět z co nejvíce homogenních materiálů. A záleží prý také na úhlu, v jakém čepele odřezávají vousy. Čím větší úhel, tím snadněji se ostří tupí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT News

  • Zdroj fotografií: Mary Elizabeth Wagner / MITDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907