Věda o holení: Proč vousy tak rychle ztupí mnohem tvrdší čepele holítek?

11.08.2020 - Stanislav Mihulka

Lidský vlas je asi padesátkrát měkčí než čepele na holení. Přesto je holení snadno zničí. Proč tomu tak je, zjišťovali vědci z MIT...


Reklama

Nože a čepele se vyrábějí z nerezové oceli a někdy i z tvrdších materiálů. Přesto se jejich ostré hrany rychle tupí, i když se používají na materiály mnohem měkčí než ocel. Nože kvůli tomu vyžadují pravidelné broušení, zatímco čepele je nutné pravidelně měnit, aby takový nástroj byl dostatečně funkční.

Tajemství ostrosti

Inženýři amerického institutu MIT (Massachusetts Institute of Technology) nedávno detailně prozkoumali proces holení lidských vousů čepelemi holítek a pozorovali, jak je vlastně o tolik měkčí vousy mohou tak rychle ničit. Materiál, z něhož jsou vousy, je přitom zhruba 50× měkčí než ocel, ze které jsou vyráběny čepele holítek.

Výzkum ukázal, že vousy působí při holení na ostří čepelí holítek mnohem složitějším způsobem, než by prostě čepel při opakovaném kontaktu postupně opotřebovávaly. Už jeden jediný vous může za jistých okolností nepatrně naštípnout ostří čepele. Jakmile vzniknou takové počáteční praskliny, je už ostří čepele náchylné k dalším prasklinám. Na ostří se kumuluje jedna prasklina za druhou a čepele holítek se velmi rychle, doslova před očima, tupí.

TIP: Žiletkou ke kráse: Kdy se ženy začaly holit?

Podle týmu MIT je přitom velmi důležitá mikroskopická struktura oceli. Čím méně je ocel homogenní, tím více jsou ostří náchylná k naštípnutí. Pokud budou chtít výrobci čepelí holítek a podobných nástrojů zajistit trvanlivější čepele, měli by je vyrábět z co nejvíce homogenních materiálů. A záleží prý také na úhlu, v jakém čepele odřezávají vousy. Čím větší úhel, tím snadněji se ostří tupí.

  • Zdroj textu:

    MIT News

  • Zdroj fotografií: Mary Elizabeth Wagner / MIT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907