Vědci definovali největší vesmírnou strukturu: Měří miliardu světelných let

15.03.2016 - Martin Reichman

Největší vesmírnou strukturou je BOSS Great Wall – slepenec několika nadkup měřící miliardu světelných let


Reklama

Podobně jako na Zemi existují hranice vesnic a vísek, měst, krajů, zemí a kontinentů, i ve vesmíru existují struktury, které představují větší a větší uspořádání. Naše Země je například součástí Sluneční soustavy, nacházející se v galaxii Mléčné dráhy. Ta je zase součástí Místní skupiny galaxií. Místní skupiny obvykle tvoří ještě větší struktury – tzv. Kupy galaxií a ty zase Místní nadkupy galaxií. Větší strukturou než Místní nadkupy jsou již jen zdi – relativně volná uspořádání několika částečně provázaných nadkup. 

Za doposud největší strukturu byla považována nadkupa Laniakea, která je domovem zhruba 100 tisíc jednotlivých galaxií. Laniakea měří napříč 520 milionů světelných let a obsahuje hmotu odpovídající 100 milionům miliard Sluncí.

Velká vesmírná zeď

Nyní vědci definovali ještě mnohem větší strukturu – příznačně pojmenovanou BOSS, či přesněji BOSS Great Wall (BGW). Tato struktura má být slepencem několika samostatných zdí a nadkup a podle odhadů měří zhruba 1 miliardu světelných let. Svou morfologií se BGW podobá dalšímu obrovi  - tzv. Sloanově velké zdi (SGW), měřící také okolo miliardy světelných let.

Ne všichni vědci ale s označením BGW jako struktury souhlasí. Podle některých jde o příliš volné uspořádání, které je provázané spíše teoreticky a netvoří tak přesněji definovanou koherentní strukturu. V každém případě si můžeme vsadit, že je jen otázkou času, než další ještě větší objev sesadí z trůnu čerstvě korunovaného krále.

Reklama

  • Zdroj textu:

    newscientist.com

  • Zdroj fotografií: Volker Springel/Max Planck Institute For Astrophysics/SPL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907