Vědci definovali největší vesmírnou strukturu: Měří miliardu světelných let

15.03.2016 - Martin Reichman

Největší vesmírnou strukturou je BOSS Great Wall – slepenec několika nadkup měřící miliardu světelných let


Reklama

Podobně jako na Zemi existují hranice vesnic a vísek, měst, krajů, zemí a kontinentů, i ve vesmíru existují struktury, které představují větší a větší uspořádání. Naše Země je například součástí Sluneční soustavy, nacházející se v galaxii Mléčné dráhy. Ta je zase součástí Místní skupiny galaxií. Místní skupiny obvykle tvoří ještě větší struktury – tzv. Kupy galaxií a ty zase Místní nadkupy galaxií. Větší strukturou než Místní nadkupy jsou již jen zdi – relativně volná uspořádání několika částečně provázaných nadkup. 

Za doposud největší strukturu byla považována nadkupa Laniakea, která je domovem zhruba 100 tisíc jednotlivých galaxií. Laniakea měří napříč 520 milionů světelných let a obsahuje hmotu odpovídající 100 milionům miliard Sluncí.

Velká vesmírná zeď

Nyní vědci definovali ještě mnohem větší strukturu – příznačně pojmenovanou BOSS, či přesněji BOSS Great Wall (BGW). Tato struktura má být slepencem několika samostatných zdí a nadkup a podle odhadů měří zhruba 1 miliardu světelných let. Svou morfologií se BGW podobá dalšímu obrovi  - tzv. Sloanově velké zdi (SGW), měřící také okolo miliardy světelných let.

Ne všichni vědci ale s označením BGW jako struktury souhlasí. Podle některých jde o příliš volné uspořádání, které je provázané spíše teoreticky a netvoří tak přesněji definovanou koherentní strukturu. V každém případě si můžeme vsadit, že je jen otázkou času, než další ještě větší objev sesadí z trůnu čerstvě korunovaného krále.

  • Zdroj textu:

    newscientist.com

  • Zdroj fotografií: Volker Springel/Max Planck Institute For Astrophysics/SPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907