Jak vypadá nadkupa galaxií Laniakea?

31.07.2021 - Michal Švanda

<p>Jednou z největších zatím pojmenovaných struktur je nadkupa <strong>Laniakea</strong>, což v havajštině znamená „nezměrná nebesa“.</p>

Jednou z největších zatím pojmenovaných struktur je nadkupa Laniakea, což v havajštině znamená „nezměrná nebesa“.


Reklama

Celooblohové přehlídky kosmických objektů nás jednoznačně přesvědčují, že přinejmenším svítící látka je ve vesmíru uložena hierarchicky. Planety obíhají kolem stálic, jež se shromažďují v galaxiích. Hvězdné ostrovy formují gravitačně vázané skupiny, které se shlukují v kupách a ty zas v nadkupách. Jde o velkorozměrovou strukturu, připomínající pavučinu. 

I naše Galaxie tvoří součást větších útvarů. Patří do tzv. Místní skupiny, společně například s blízkou galaxií v Andromedě či v Trojúhelníku. Místní skupina se spolu s kupou v Panně a dalšími galaktickými skupinami řadí do nadkupy Panna neboli Virgo Supercluster (též Místní nadkupa galaxií). Přidají-li se další tři blízké nadkupy, tedy Hydra–Kentaurus, Páv–Indián a Jižní nadkupa, získáme nadkupu galaxií Laniakea: Obsahuje na 100 tisíc hvězdných ostrovů s celkovou hmotností kolem 10¹⁷ sluncí, v oblasti o průměru přes 160 megaparseků. 

TIP: Vědci definovali největší vesmírnou strukturu: Měří miliardu světelných let

Všechny uvedené galaxie se dominantně pohybují směrem k největšímu gravitačnímu centru v dané oblasti vesmíru, k tzv. Velkému atraktoru. Jeho přesná podstata však zůstává pozorovatelům skryta za neprostupnými prachoplynnými mračny v disku Mléčné dráhy. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907