Vědci dokázali vypnout gen, který je klíčový pro tvorbu nádorových metastáz

05.12.2021 - Stanislav Mihulka

Vědci přišli na způsob, jak u nádorů eliminovat metastázování. Postup zatím úspěšně vyzkoušeli u myší


Reklama

V závažnosti rakoviny i v úspěchu její léčby hraje velmi významnou roli, zda a do jaké míry nádor metastázuje, tedy tvoří druhotné nádory na různých místech po těle. Vědci amerického Princetonu již v roce 2004 objevili gen MTDH (metadherin), který je klíčový pro metastázování rakoviny prsu, a který je také zodpovědný za rezistenci těchto nádorů vůči používané chemoterapii.

Badatelé se na tento gen zaměřili a od té doby ho intenzivně zkoumají. Podařilo se jim například prokázat, že myši, které se narodily s již vypnutým genem MTDH, normálně rostly a nebylo na nich znát žádné poškození. Když se ale setkaly s rakovinou prsu, vznikaly u nich mnohem menší nádory a hlavně u nich nedocházelo k metastázování. Podle badatelů by tyto zkušenosti bylo možné využít v léčbě rakoviny. 

Vyřazení genu MTDH

Vedoucí výzkumného týmu Yibin Kang a jeho spolupracovníci po usilovaném pátrání nakonec nalezli látku, která dokáže „vypnout“ aktivitu genu MTDH i u těch myší, které se narodily s aktivním genem. Podání této látky mělo podle vědců u pokusných myší podobně výrazný protinádorový účinek.

TIP: Geneticky vylepšené T-lymfocyty bojují proti rakovině slinivky

Američtí vědci jsou optimističtí a očekávají, že by jejich objev mohl brzy vést k nové léčbě, kterou by bylo možné kombinovat s chemoterapií a imunoterapií. Mohla by z toho být zásadní nová zbraň proti metastazujícím nádorům. Zatím se zdá, že tento postup funguje nejen u nádorů prsu, ale také prostaty, plic, tlustého střeva, jater a řady dalších nádorů.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907