Vědci dokázali vypnout gen, který je klíčový pro tvorbu nádorových metastáz

05.12.2021 - Stanislav Mihulka

Vědci přišli na způsob, jak u nádorů eliminovat metastázování. Postup zatím úspěšně vyzkoušeli u myší


Reklama

V závažnosti rakoviny i v úspěchu její léčby hraje velmi významnou roli, zda a do jaké míry nádor metastázuje, tedy tvoří druhotné nádory na různých místech po těle. Vědci amerického Princetonu již v roce 2004 objevili gen MTDH (metadherin), který je klíčový pro metastázování rakoviny prsu, a který je také zodpovědný za rezistenci těchto nádorů vůči používané chemoterapii.

Badatelé se na tento gen zaměřili a od té doby ho intenzivně zkoumají. Podařilo se jim například prokázat, že myši, které se narodily s již vypnutým genem MTDH, normálně rostly a nebylo na nich znát žádné poškození. Když se ale setkaly s rakovinou prsu, vznikaly u nich mnohem menší nádory a hlavně u nich nedocházelo k metastázování. Podle badatelů by tyto zkušenosti bylo možné využít v léčbě rakoviny. 

Vyřazení genu MTDH

Vedoucí výzkumného týmu Yibin Kang a jeho spolupracovníci po usilovaném pátrání nakonec nalezli látku, která dokáže „vypnout“ aktivitu genu MTDH i u těch myší, které se narodily s aktivním genem. Podání této látky mělo podle vědců u pokusných myší podobně výrazný protinádorový účinek.

TIP: Geneticky vylepšené T-lymfocyty bojují proti rakovině slinivky

Američtí vědci jsou optimističtí a očekávají, že by jejich objev mohl brzy vést k nové léčbě, kterou by bylo možné kombinovat s chemoterapií a imunoterapií. Mohla by z toho být zásadní nová zbraň proti metastazujícím nádorům. Zatím se zdá, že tento postup funguje nejen u nádorů prsu, ale také prostaty, plic, tlustého střeva, jater a řady dalších nádorů.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907