Vědci mají jasno: Marihuana po práci neovlivňuje pracovní výkon příští den

10.09.2020 - Stanislav Mihulka

Mezi typické příznaky užití marihuany patří vedle euforie a pocitu vnitřní blaženosti i poruchy soustředění a pozornosti. Užití marihuany před prací tak není nejlepší nápad. Jak ale ovlivňuje kouření marihuany pracovní výkon následující den?


Reklama

Umělci a volnomyšlenkáři už od nepaměti používají marihuanu, aby zrelaxovali a zároveň podpořili vlastní kreativitu. Jak se ale marihuana snese se zaměstnáním, v němž je běžná pracovní doba, nervózní šéf a drahé stroje, které je nutné obsluhovat? Podobné otázky byly donedávna tabu. Dnes je už ale marihuana na řadě míst oficiálně legální nebo alespoň tolerovaná, takže je možné si podobné otázky klást a odpovídat na ně.

Američtí odborníci z univerzity v San Diegu nedávno zjistili, že kouření marihuany po práci neovlivňuje produktivitu práce dotyčného člověka následující den. Vědci zkoumali užívání marihuany v různé denní době a jeho vliv na výkon člověka následující den v práci, jeho schopnost plnit pracovní úkoly, chování vůči kolegům v práci, a také jejich pracovní nadšení.

TIP: Alkohol vs. marihuana: Zkouření řidiči bourají méně často, než ti opilí

Výzkum vedl k jednoznačnému závěru. Kouření marihuany po pracovní době nepostihne žádný z parametrů souvisejících s výkonem v práci, které badatelé sledovali následující den v zaměstnání. Zároveň ale lze předpokládat, že joint vykouřený před nástupem do práce nebo dokonce v práci by výkon dotyčného rozhodně ovlivnil.

Studie vědců ze San Diega by mohla podnítit změny v přístupu k protidrogové politice na pracovišti. Současné testy nelegálních látek jsou totiž schopné detekovat toliko užití marihuany, ale ne dobu, kdy byla užita.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907