Vědci mají jasno: Marihuana po práci neovlivňuje pracovní výkon příští den

10.09.2020 - Stanislav Mihulka

Mezi typické příznaky užití marihuany patří vedle euforie a pocitu vnitřní blaženosti i poruchy soustředění a pozornosti. Užití marihuany před prací tak není nejlepší nápad. Jak ale ovlivňuje kouření marihuany pracovní výkon následující den?


Reklama

Umělci a volnomyšlenkáři už od nepaměti používají marihuanu, aby zrelaxovali a zároveň podpořili vlastní kreativitu. Jak se ale marihuana snese se zaměstnáním, v němž je běžná pracovní doba, nervózní šéf a drahé stroje, které je nutné obsluhovat? Podobné otázky byly donedávna tabu. Dnes je už ale marihuana na řadě míst oficiálně legální nebo alespoň tolerovaná, takže je možné si podobné otázky klást a odpovídat na ně.

Američtí odborníci z univerzity v San Diegu nedávno zjistili, že kouření marihuany po práci neovlivňuje produktivitu práce dotyčného člověka následující den. Vědci zkoumali užívání marihuany v různé denní době a jeho vliv na výkon člověka následující den v práci, jeho schopnost plnit pracovní úkoly, chování vůči kolegům v práci, a také jejich pracovní nadšení.

TIP: Alkohol vs. marihuana: Zkouření řidiči bourají méně často, než ti opilí

Výzkum vedl k jednoznačnému závěru. Kouření marihuany po pracovní době nepostihne žádný z parametrů souvisejících s výkonem v práci, které badatelé sledovali následující den v zaměstnání. Zároveň ale lze předpokládat, že joint vykouřený před nástupem do práce nebo dokonce v práci by výkon dotyčného rozhodně ovlivnil.

Studie vědců ze San Diega by mohla podnítit změny v přístupu k protidrogové politice na pracovišti. Současné testy nelegálních látek jsou totiž schopné detekovat toliko užití marihuany, ale ne dobu, kdy byla užita.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907