Vědci na kanadském pobřeží objevili lidské stopy staré 13 tisíc let

31.03.2018 - Stanislav Mihulka

Objev stop na ostrově Calvert přinesl nový důkaz o životě lidí na západním pobřeží Kanady z konce doby ledové

<p>První stopu archeologové objevili 60 cm pod povrchem současné pláže již v roce 2014. O dva roky později pak objevili dalších 28 šlépějí. </p>

První stopu archeologové objevili 60 cm pod povrchem současné pláže již v roce 2014. O dva roky později pak objevili dalších 28 šlépějí. 


Reklama

Když v severní Americe končila nejmladší doba ledová, dávní lidé dostali příležitost osídlit do té doby lidmi nedotčený kontinent. A také toho náležitě využili. Stále ale není jasné kdy, a jak se tam dostali.

Významným příspěvkem do této debaty se stal nedávný objev lidských šlápot v příbřežní zóně ostrova Calvert, který je součástí kanadské Britské Kolumbie. Při tomto unikátním nálezu bylo objeveno celkem 29 otisků nohou, které náležely minimálně třem různým lidem. Prošli se tu v měkkém písku, který byl brzy poté zakryt sedimentem při přílivu a stopy se za příznivých podmínek uchovaly až do dneška.

TIP: Dávné zemědělství: Lidé na Sahaře farmařili už před 10 tisíci let

Vědci pomocí radiokarbonového datování určili, že stopy vznikly před 13 tisíci lety. Jde tak o nejstarší lidské stopy objevené v severní Americe. Nález podle odborníků svědčí o tom, že zde na konci doby ledové žili lidé, a že při pronikání do severní Ameriky zřejmě sledovali pobřeží, spíše než by putovali vnitrozemím.

Reklama

  • Zdroj textu:

    EurekAlert!, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Duncan McLaren, Hakai InstituteDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907