Vědci na kanadském pobřeží objevili lidské stopy staré 13 tisíc let

31.03.2018 - Stanislav Mihulka

Objev stop na ostrově Calvert přinesl nový důkaz o životě lidí na západním pobřeží Kanady z konce doby ledové

<p>První stopu archeologové objevili 60 cm pod povrchem současné pláže již v roce 2014. O dva roky později pak objevili dalších 28 šlépějí. </p>

První stopu archeologové objevili 60 cm pod povrchem současné pláže již v roce 2014. O dva roky později pak objevili dalších 28 šlépějí. 


Reklama

Když v severní Americe končila nejmladší doba ledová, dávní lidé dostali příležitost osídlit do té doby lidmi nedotčený kontinent. A také toho náležitě využili. Stále ale není jasné kdy, a jak se tam dostali.

Významným příspěvkem do této debaty se stal nedávný objev lidských šlápot v příbřežní zóně ostrova Calvert, který je součástí kanadské Britské Kolumbie. Při tomto unikátním nálezu bylo objeveno celkem 29 otisků nohou, které náležely minimálně třem různým lidem. Prošli se tu v měkkém písku, který byl brzy poté zakryt sedimentem při přílivu a stopy se za příznivých podmínek uchovaly až do dneška.

TIP: Dávné zemědělství: Lidé na Sahaře farmařili už před 10 tisíci let

Vědci pomocí radiokarbonového datování určili, že stopy vznikly před 13 tisíci lety. Jde tak o nejstarší lidské stopy objevené v severní Americe. Nález podle odborníků svědčí o tom, že zde na konci doby ledové žili lidé, a že při pronikání do severní Ameriky zřejmě sledovali pobřeží, spíše než by putovali vnitrozemím.

Reklama

  • Zdroj textu:

    EurekAlert!, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Duncan McLaren, Hakai Institute

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907