Vědci NASA objevili v atmosféře Titanu doposud nevídanou organickou molekulu

30.10.2020 - Stanislav Mihulka

Podivuhodná hustá a žlutá atmosféra Titanu obsahuje i organickou látku cyklopropenylidin. Tu jsme zatím v žádné atmosféře kosmického tělesa neobjevili.

<p>Složený snímek Titanu s jeho atmosférou</p>

Složený snímek Titanu s jeho atmosférou


Reklama

Díky novým přístrojům a postupům se rozšiřují naše možnosti, pokud jde o pozorování jiných světů. Před pár lety zprovozněná soustava radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) sehrála klíčovou roli v čerstvém objevu odborníků NASA. Podařilo se jim v atmosféře Saturnova měsíce Titanu detekovat molekulu, jakou jsme ještě nikdy v žádné atmosféře kosmického tělesa neobjevili.

Dotyčnou molekulou je cyklopropenylidin (c-CH), aromatická organická molekula ze skupiny vysoce reaktivních látek karbenů. Podle badatelů by přitom tato jednoduchá molekula mohla být prekurzorem složitějších organických látek, které by mohly tvořit či živit případný život na zmrzlém Titanu.

Neobvyklý nález reaktivní látky

Podle planetárního vědce Conora Nixona z Goddardova kosmického střediska NASA je přítomnost cyklopropenylidinu v atmosféře Titanu překvapením. Astronomové ho sice již znají z vesmírného prostoru, doposud ho ale nacházeli výhradně uvnitř řídkých mezihvězdných mračen plynu a prachu.

TIP: NASA vyšle hledat život na Titan unikátní létající lander Dragonfly

Jenomže hustá atmosféra, jako je právě na Titanu, představuje doslova zřídlo chemické aktivity. Je v ní obsaženo mnoho různých látek, které spolu nepochybně neustále reagují. Proto je pro odborníky velmi zvláštní, že se tam nachází vůbec nějaký cyklopropenylidin. Podle všech předpokladů by měl totiž rychle a snadno zreagovat za vzniku jiných sloučenin.

Atmosféra Titanu každopádně potvrdila svoji výjimečnost ve Sluneční soustavě. Vědci se již velmi těší na misi Dragonfly, jejíž start NASA plánuje na rok 2027, s cílem přistát na Titanu v roce 2036. Klíčovým prvkem této mise má být robotická létající sonda, která má (mimo jiné) zkoumat právě atmosféru Titanu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/SSI/J. Major

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907