Vědci objevili molekuly vnímající magnetické pole v očích psů a primátů

24.02.2016 - Stanislav Mihulka

Vidí psi magnetické pole? Anebo opice? Podle vědců to rozhodně není vyloučeno!


Reklama

Kryptochromy jsou molekuly citlivé na světlo, které se nalézají u bakterií, rostlin i živočichů. Kromě jiného se ale podílejí i na vnímání magnetického pole a umožňují ptákům orientovat se podle magnetického pole Země.

Ptáci mají v buňkách svých očí kryptochrom 1, který je citlivý na magnetické pole. Němečtí vědci ale nedávno zjistili, že kryptochrom 1 mají v očích i někteří savci, například psi nebo opice. Je tudíž možné, že mohou nějakým způsobem vnímat magnetické pole pomocí zraku.

Jak se zdá, celá řada zvířat se může orientovat pomocí magnetického pole. Magnetický smysl mají některé druhy hmyzu, ryby, plazi, ptáci i savci. Jako lidé máme smůlu, bohužel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Max Planck Society, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: L. Peichl

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší stavební boom přišel v 15. a 16. století, takže má většina oxfordských budov pozdně renesanční či barokní ráz. Zdejší baroko je však mnohem uměřenější než ve střední Evropě. (foto: Alamy)

Zajímavosti

Jaroslav Hašek v uniformě Rudé armády (1920). (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie
Věda
Vesmír

Modernizovaný stroj T-55 srbské armády. (foto: Wikimedia Commons, Srđan PopovićCC BY-SA 3.0)

Válka

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907