Vědci objevili mozkovou dráhu, která brzdí naše sebezničující impulzivní chování

14.12.2019 - Stanislav Mihulka

V mozku máme brzdu pro impulzivní chování. Moc spolehlivě nám ale nefunguje

<p>Jak zvládnout impulzivní přejídání?</p>

Jak zvládnout impulzivní přejídání?


Reklama

Ovládání impulzivního chování představuje velmi důležitou brzdu, která by měla zabránit zničujícímu návykovému chování. Jak ale ukazuje zkušenost, tahle brzda může selhat. Mnozí lidé propadají návykům, které ohrožují jejich peněženku, zdraví a nakonec i život. Mechanismy, které zodpovídají za rozvoj návykového chování, přitom ještě do detailu nechápeme.

Když selže brzda...

Američtí odborníci nedávno studovali již dříve známou mozkovou dráhu, kterou ovládá hormon zvaný MCH (melanin koncentrující hormon). Už delší dobu víme, že tato mozková dráha souvisí s regulací jídla. Teď se ukázalo, že nejde o ovládání chuti či motivace k jídlu, ale že tato dráha funguje jako brzda. Zjednodušeně řečeno: tato část mozku by měla sdělit tělu „už dost“.

TIP: Máte sklony k nadměrnému pití? Vědci odhalili neurony, které za to mohou

Výzkum rovněž odhalil, že tahle mozková dráha nebrzdí jen přejídání. Je to podle všeho brzda impulzivního chování a závislostí obecně. Podle vědců bychom na tuto mozkovou dráhu mohli působit léčbou a pomáhat tím lidem trpícím přejídáním nebo závislostmi nejrůznějšího druhu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907