Vědci objevili mozkovou dráhu, která brzdí naše sebezničující impulzivní chování

V mozku máme brzdu pro impulzivní chování. Moc spolehlivě nám ale nefunguje

14.12.2019 - Stanislav MihulkaOvládání impulzivního chování představuje velmi důležitou brzdu, která by měla zabránit zničujícímu návykovému chování. Jak ale ukazuje zkušenost, tahle brzda může selhat. Mnozí lidé propadají návykům, které ohrožují jejich peněženku, zdraví a nakonec i život. Mechanismy, které zodpovídají za rozvoj návykového chování, přitom ještě do detailu nechápeme.

Když selže brzda...

Američtí odborníci nedávno studovali již dříve známou mozkovou dráhu, kterou ovládá hormon zvaný MCH (melanin koncentrující hormon). Už delší dobu víme, že tato mozková dráha souvisí s regulací jídla. Teď se ukázalo, že nejde o ovládání chuti či motivace k jídlu, ale že tato dráha funguje jako brzda. Zjednodušeně řečeno: tato část mozku by měla sdělit tělu „už dost“.

TIP: Máte sklony k nadměrnému pití? Vědci odhalili neurony, které za to mohou

Výzkum rovněž odhalil, že tahle mozková dráha nebrzdí jen přejídání. Je to podle všeho brzda impulzivního chování a závislostí obecně. Podle vědců bychom na tuto mozkovou dráhu mohli působit léčbou a pomáhat tím lidem trpícím přejídáním nebo závislostmi nejrůznějšího druhu.


Další články v sekci