Vědci objevili pozůstatky devíti neandertálců, které zřejmě sežraly hyeny

12.05.2021 - Stanislav Mihulka

Podle italských vědců patřili neandertálci mezi cíle útoků hyen. Naznačuje to čerstvý objev neandertálských kosterních pozůstatků z italské jeskyně.

<p>Jeskyně Guattari na italském pobřeží ukrývala pozůstatky devíti neandertálců. Podle vědců šlo zřejmě o zbytky z kořisti hyen.</p>

Jeskyně Guattari na italském pobřeží ukrývala pozůstatky devíti neandertálců. Podle vědců šlo zřejmě o zbytky z kořisti hyen.


Reklama

Asi před 40 tisíci lety vymřeli poslední neandertálci, naši nejbližší příbuzní. Jak asi vypadal jejich život? Jaké měli zvyky a s čím se museli potýkat? Odpovědi na tyto otázky postupně nacházíme díky nálezům fosilních pozůstatků.

Italští archeologové nedávno objevili zkamenělé kosti, včetně úlomků lebky a zlomených čelistí neandertálců v jeskyni Guattari. Tato jeskyně, která se nachází ve městě San Felice Circeo na italském pobřeží, asi 90 kilometrů jihovýchodně od Říma, je známou lokalitou podobných prehistorických nálezů. První podobný nález zde vědci zaznamenali již v roce 1939.

Kosti patří devíti jedincům. Sedm z nich byli dospělí muži, v jednom případě šlo o pozůstatky ženy a poslední patřily malému chlapci. Takto rozsáhlý nález neandertálských kosterních pozůstatků je pochopitelně výjimečný sám o sobě a nepřichází každý den. Neméně zajímavé se ale ukázalo stáří nalezených kostí – ostatky osmi neandertálců pochází z doby někdy před 50 až 68 tisíci lety, devátý ale zemřel před 90 nebo 100 tisíci lety.

TIP: Důkazy z jeskyní mluví jasně: Neandertálci byli kanibalové

Podle vedoucího výzkumu profesora archeologie Maria Rolfa se zdá, že většina těchto neandertálců byla zabita hyenami. Šelmy jejich těla zatáhly dovnitř jeskyně, kde si na jejich mase pochutnávaly. Profesor Rolfo je přesvědčený, že hyeny neandertálce skutečně lovily – a stejně jako je tomu i dnes, i tehdy se zaměřovaly na ty nejzranitelnější – tedy především na slabé a nemocné jedince.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907