Vědci objevili tajemné RNA viry, které vládnou oceánu

15.06.2022 - Stanislav Mihulka

Oceán je plný RNA virů, které infikují především prvoky a houby, v menší míře bezobratlé živočichy a bakterie.


Reklama

Když si z oceánu odmyslíme všechny mnohobuněčné živočichy, rostliny, řasy, prvoky a bakterie, stále v něm zbývá nesmírné množství organismů, i když jsou vlastně „živé“ jen napůl. Jde totiž o viry, které parazitují na všemožných obyvatelích moře. Jejich vliv na život v oceánu je přitom ohromný.

Potvrzuje to i tým badatelů, který vedl Guillermo Dominguez-Huerta z Ohijské státní univerzity. Vědci objevili množství doposud neznámých RNA virů. „Jsme si prakticky jistí, že většina RNA virů v oceánu infikuje prvoky a mikroskopické houby, plus v menší míře mořské bezobratlé,uvádí Dominguez-Huerta.

Virová infekce oceánu

Vliv těchto virů na mořské mikroorganismy je podle vědců enormní. Je jich ohromné množství a zároveň cílí na významné druhy mikroorganismů. Z toho plyne, že tyto viry nejspíš podstatným způsobem ovlivňují globální cykly prvků, jako je například uhlík. V tomto smyslu vládnou celému oceánu. Zatím se o nich ale ví jen málo a virologové mají co dohánět.

TIP: Průzkum lidské střevní mikroflóry odhalil přes 70 tisíc doposud neznámých virů

Badatelé zjistili, že diverzita virů v oceánu je překvapivě nejvyšší v polárních oblastech, přestože teplejší vody nabízejí vyšší počty potenciálních hostitelů. Jak se zdá, když jde o diverzitu společenstev virů v různých oblastech oceánu, virům nezáleží na teplotě vody. Rovněž z toho plyne, že v polárních oblastech oceánu si mnoho druhů virů konkuruje o relativně nízký počet hostitelů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907