Vědci odhalili tajemství svolávacího signálu sarančat

Čínští vědci odhalili, jak vznikají obří hejna sarančat. Jejich objev může být velmi užitečný...

19.08.2020 - Stanislav Mihulka



Jedno saranče nikomu strach nenažene. Když se jich ale slétnou miliardy a vytvoří ohromná hejna, už je to něco jiného. Zůstává po nich zdevastovaná krajina a v krajním případě mohou ohrozit ekonomiku celých států. Jak se ale obrovská hejna vlastně tvoří? Vědci jsou dlouho přesvědčeni, že za „svolávacím signálem“ stojí určitý druh feromonu.  Až doteď ale nebylo jasné, jaký feromon to vlastně je.

Nedávno přišel se zásadním objevem tým čínských odborníků, který prozkoumal chování sarančat, jejich fyziologii, smyslové orgány, a také se sarančaty experimentoval v terénu. Vědci odhalili, že klíčovým feromonem, který svolává sarančata stěhovavá do hejn jako nějaký tlampač, je látka zvaná 4-vinylanisol (4VA) nebo také 4-methoxysteren.

Tato látka přitom mocně láká sarančata bez ohledu na pohlaví či věk. Jakmile se setká 4 až 5 sarančat stěhovavých, začnou do okolí vypouštět zmíněnou látku. Když začne vznikat hejno sarančat, koncentrace této látky ve vzduchu rychle roste.

TIP: Nejsmrtonosnější hmyzí roje: Mračna, která zastíní i slunce

Objevitelé signálu sarančat nicméně předpokládají, že bude možné tuto látku využít v boji proti této hmyzí pohromě. Pokud bychom vyrobili dostatečné množství 4VA, látka by mohla posloužit jako návnada do pastí na hejna sarančat. Další možností je, že bychom mohli sarančatům blokovat detekci této látky, a tím jim zabránit dostat se do „hejnové nálady“.


Další články v sekci