Vědci poprvé pozorovali hvězdnou porodnici na odvrácené straně Galaxie

Dohlédnout na protilehlou stranu Mléčné dráhy není jen tak. Teď to dokázala soustava radioteleskopů VLBI

16.10.2017 - Stanislav MihulkaJak vypadá Mléčná dráha? Na takovou jednoduchou otázku je samozřejmě nesmírně obtížné odpovědět, protože žijeme uvnitř Mléčné dráhy. Nevidíme ji tedy zvnějšku, jako ostatní galaxie, a musíme pečlivě mapovat a modelovat, abychom dostali přibližný obraz Mléčné dráhy z vesmíru.

Největší problém je s protilehlou stranou Galaxie. Z našeho pohledu je za galaktickým jádrem, které je plné hvězd, prachu a plynu a není tím pádem průhledné ve viditelné oblasti světelného záření.

Pozorování odvrácené strany Galaxie

Alberto Sanna z německého Max-Planck Institutu pro radioastronomii (MPIfR) a jeho tým použili soustavu 10 radioteleskopů severní Ameriky, která operuje pod jménem Very Long Baseline Array (VLBA), a s její pomocí „dohlédli“ na protilehlou stranu Mléčné dráhy.

TIP: Naše domácí spirální rameno v Mléčné dráze není tak malé, jak jsme mysleli

Dokázali změřit vzdálenost hvězdné porodnice G007.47+00.05, která jim vyšla na 66 tisíc světelných let. Tato hvězdná porodnice je součástí galaktického Ramena Štítu-Kentaura a její pozorování a měření teď vlastně definitivně potvrdilo existenci tohoto spirálního ramena Mléčné dráhy.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Science

  • Zdroj fotografií

    Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF; Robert Hurt, NASA.


Další články v sekci