Vědci přišli na způsob, jak rychle odhalit toxické zpomalovače hoření

08.11.2020 - Stanislav Mihulka

Rentgenové záření z urychlovače částic pomohlo vystopovat nebezpečné zpomalovače hoření


Reklama

Od sedmdesátých let se v mnoha materiálech a výrobcích používají bromované zpomalovače hoření (BFR, podle anglického Brominated flame retardants). Jsou to organické sloučeniny bromu, které zpomalují hoření a zvyšují tím požární bezpečnost. Problém je ale v tom, že tyto látky jsou toxické. Nebezpečné je především jejich dlouhodobé působení, hlavně během těhotenství. Zároveň jsou schopné dlouhodobě přetrvávat v prostředí a hromadit se v něm.

Jedna skupina těchto látek, polybromované difenylethery (PBDE), narušují fungování lidských hormonů a například v Kanadě byly zakázány v roce 2008. Na mnoha místech se ale stále používají předměty starší výroby, v nichž jsou ještě tyto zpomalovače hoření hojně obsažené.

TIP: Chemikálie v životním prostředí: Sobí trus obsahuje zpomalovače hoření

Potvrzuje to i nový výzkum týmu kanadského výzkumného centra Canadian Light Source (CLS), který vedl Peter Blanchard. Výzkumníci použili tvrdé rentgenové záření synchrotronu, tedy kruhového urychlovače částic, s nímž analyzovali 20 vzorků prachu z domácností v oblasti Newfoundlandu.

Svým výzkumem také prokázali, že tímto způsobem je možné detekovat bromované zpomalovače hoření v domácnostech, a také to, že je touto metodou možné rozlišovat mezi bromovanými zpomalovači hoření a dalšími látkami, které obsahují brom. Toxické látky s bromem jsou podle všeho stále problémem, který ohrožuje velké množství lidí.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907