Vědci přišli na způsob, jak rychle odhalit toxické zpomalovače hoření

08.11.2020 - Stanislav Mihulka

Rentgenové záření z urychlovače částic pomohlo vystopovat nebezpečné zpomalovače hoření


Reklama

Od sedmdesátých let se v mnoha materiálech a výrobcích používají bromované zpomalovače hoření (BFR, podle anglického Brominated flame retardants). Jsou to organické sloučeniny bromu, které zpomalují hoření a zvyšují tím požární bezpečnost. Problém je ale v tom, že tyto látky jsou toxické. Nebezpečné je především jejich dlouhodobé působení, hlavně během těhotenství. Zároveň jsou schopné dlouhodobě přetrvávat v prostředí a hromadit se v něm.

Jedna skupina těchto látek, polybromované difenylethery (PBDE), narušují fungování lidských hormonů a například v Kanadě byly zakázány v roce 2008. Na mnoha místech se ale stále používají předměty starší výroby, v nichž jsou ještě tyto zpomalovače hoření hojně obsažené.

TIP: Chemikálie v životním prostředí: Sobí trus obsahuje zpomalovače hoření

Potvrzuje to i nový výzkum týmu kanadského výzkumného centra Canadian Light Source (CLS), který vedl Peter Blanchard. Výzkumníci použili tvrdé rentgenové záření synchrotronu, tedy kruhového urychlovače částic, s nímž analyzovali 20 vzorků prachu z domácností v oblasti Newfoundlandu.

Svým výzkumem také prokázali, že tímto způsobem je možné detekovat bromované zpomalovače hoření v domácnostech, a také to, že je touto metodou možné rozlišovat mezi bromovanými zpomalovači hoření a dalšími látkami, které obsahují brom. Toxické látky s bromem jsou podle všeho stále problémem, který ohrožuje velké množství lidí.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907