Rentgenové záření z urychlovače částic pomohlo vystopovat nebezpečné zpomalovače hoření
Od sedmdesátých let se v mnoha materiálech a výrobcích používají bromované zpomalovače hoření (BFR, podle anglického Brominated flame retardants). Jsou to organické sloučeniny bromu, které zpomalují hoření a zvyšují tím požární bezpečnost. Problém je ale v tom, že tyto látky jsou toxické. Nebezpečné je především jejich dlouhodobé působení, hlavně během těhotenství. Zároveň jsou schopné dlouhodobě přetrvávat v prostředí a hromadit se v něm.
Jedna skupina těchto látek, polybromované difenylethery (PBDE), narušují fungování lidských hormonů a například v Kanadě byly zakázány v roce 2008. Na mnoha místech se ale stále používají předměty starší výroby, v nichž jsou ještě tyto zpomalovače hoření hojně obsažené.
TIP: Chemikálie v životním prostředí: Sobí trus obsahuje zpomalovače hoření
Potvrzuje to i nový výzkum týmu kanadského výzkumného centra Canadian Light Source (CLS), který vedl Peter Blanchard. Výzkumníci použili tvrdé rentgenové záření synchrotronu, tedy kruhového urychlovače částic, s nímž analyzovali 20 vzorků prachu z domácností v oblasti Newfoundlandu.
Svým výzkumem také prokázali, že tímto způsobem je možné detekovat bromované zpomalovače hoření v domácnostech, a také to, že je touto metodou možné rozlišovat mezi bromovanými zpomalovači hoření a dalšími látkami, které obsahují brom. Toxické látky s bromem jsou podle všeho stále problémem, který ohrožuje velké množství lidí.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)