Vědci varují: Cesta mikroplastů do mozku trvá jen dvě hodiny

Znepokojující výzkum ukázal, že mikroplasty a nanoplasty pronikají přes jinak spolehlivou hematoencefalickou bariéru do mozku. Již dvě hodiny po požití lze v mozku detekovat drobné částečky plastů běžně používaných k balení potravin a nápojů.

27.04.2023 - Stanislav MihulkaOdborníci považují mikroplasty, tedy velmi malé kousky běžně používaných plastů, které v ohromném množství zamořují celý svět, za potenciální vážnou hrozbu lidskému zdraví. Problém je v tom, že jde o poměrně nový fenomén a ještě s ním nemáme mnoho zkušeností. Přesto se již objevují studie, které obavy odborníků potvrzují.

Lukas Kenner z Vídeňské univerzity se svými spolupracovníky nedávno zjistil, že mikroplasty dělají něco, co je opravdu problematické. Jejich výzkum na myších, který nedávno zveřejnil časopis Nanomaterials, totiž ukázal, že již dvě hodiny po strávení mikroplasty a také nanoplasty pronikají do mozku přes jinak poměrně spolehlivou hematoencefalickou bariéru.

Průnik přes bariéru

Není náhodou, že mozkovou tkáň od zbytku těla odděluje důkladná bariéra, která brání průchodu řady látek, zvláště těch s většími molekulami, o patogenech ani nemluvě. Mozková tkáň je nesmírně důležitá a zároveň velmi choulostivá. Když se do mozku dostane něco, co do něj nepatří, je to prakticky vždy problém.

Badatel při svých experimentech použili nepatrné kousky polystyrenu různých velikostí. Při následné pitvě zjistili, že se myším dostaly do mozku především částice menších velikostí. Právě velmi malá velikost je tedy zřejmě významným faktorem, který přispívá k průchodu mikroplastů hematoencefalickou bariérou.

TIP: Varovný objev: Mikroplasty byly poprvé nalezeny přímo v lidské krvi

Když se částice mikroplastů dostanou do mozku, mohou zvýšit riziko zánětů, rozvoje neurologických obtíží nebo i vzniku neurodegenerativních onemocnění,upozorňuje Kenner. Mikroplasty a nanoplasty se přitom dostávají do lidského těla prakticky denně v nemalém množství v nápojích i jídle. Podle odhadů ročně zkonzumujeme okolo 90 000 plastových částic ročně.


Další články v sekci