Vědci varují: Dávný nepřítel břišní tyfus opět zvedá hlavu

30.06.2022 - Stanislav Mihulka

V posledních letech se dramaticky zvyšuje výskyt vysoce rezistentních kmenů salmonel, které jsou původci břišního tyfu. Bez ochrany antibiotik má přitom tato infekce až 20% úmrtnost

<p>Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. <em>(ilustrace: Shutterstock)</em></p>

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)


Reklama

Ve 20. století jsme si zvykli, že břišní tyfus, který býval postrachem civilizace, ohrožuje především obyvatele chudých a méně rozvinutých zemí. Tyfus sice nezmizel, jde ale o jednu z nemocí, které lze do značné míry potlačit dobrou hygienou a výkonným zdravotnictvím. Velmi nám v tom pomohla antibiotika, protože jde o bakteriální onemocnění. Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených jen asi 1-4 procenta, zatímco u neléčených pacientů raketově vzrůstá až na 20 procent.

Odborníci ale varují, že dny triumfu nad břišním tyfem se chýlí ke konci. Původce této choroby, kterým je bakterie Salmonella enterica serovar Typhi, si totiž přímo před našima očima rozvíjí velmi účinnou rezistenci proti prakticky všem existujícím antibiotikům. Rezistentní kmeny přitom rychle nahrazují kmeny, které doposudy byly zranitelné antibiotiky.

Břišní supertyfus

Početný mezinárodní tým nedávno prozkoumal genomy získané z celkem 3 489 infekcí břišního tyfu, které pocházely z Nepálu, Bangladéše, Pákistánu a Indie. Vědci zjistili, že multirezistentní kmeny břišního tyfu, označované jako XDR S Typhi (podle anglického „eXtensively Drug-Resistant“), jsou nejen stále častější, ale také jsou rezistentní vůči stále většímu počtu antibiotik.

Původce břišního tyfu bakterie Salmonella enterica. (foto: Wikimedia Commons, MicrobewriterCC BY-SA 4.0)

Supersalmonely XDR S Typhi odolávají nejen „antibiotikům první linie obrany“, jako je ampicilin, chloramfenikol nebo kotrimoxazol, ale stále více také „antibiotikům poslední záchrany“, jako jsou chinolony, cefalosporiny a makrolidy. V tuto chvíli už pro některé kmeny salmonel XDR S Typhi údajně zbývá jediné použitelné antibiotikum – makrolid azithromycin. Podle odborníků je tedy jen otázkou času, kdy padne i tato zbývající obranná linie.

TIP: Rezistence na antibiotika je stále horší: Spotřeba léků přesto nezadržitelně roste

Ještě horší je, že se multirezistentní kmeny břišního tyfu začínají rychle šířit po světě. Většina kmenů salmonel XDR S Typhi sice stále pochází ze zemí jižní Asie, ale vědci od roku 1990 zachytili už téměř 200 případů, kdy se kmen odolný vůči řadě antibiotik začal šířit i ve vyspělém světě. Odolné salmonely se už objevily například ve Velké Británii, Spojených státech nebo Kanadě.

Rychlost, s jakou se v posledních letech objevují a šíří vysoce rezistentní kmeny břišního tyfu je opravdu velmi varující. Situace si žádá okamžitá opatření, především v zemích s endemickým výskytem této choroby,“ varuje expert na infekční nemoci Jason Andrews ze Stanfordu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907