Vědci varují: Horké noci souvisejí s vyšším rizikem vzniku mozkové mrtvice

Během tropických nocí stoupá riziko vzniku mozkové mrtvice. Ukazují to data z německého Augsburgu.

24.06.2024 - Stanislav MihulkaVědci z Helmholtzova mnichovského centra porovnávali noční teploty s počty případů mozkové mrtvice zaznamenané v německém Augsburgu za 15 let. Ukázalo se, že během nocí s vysokými teplotami je riziko vzniku mozkové mrtvice statisticky vyšší. Zvláště ohroženou skupinou jsou podle vědců starší lidé a ženy.

„Chtěli jsme zjistit, do jaké míry vysoké noční teploty představují zdravotní riziko,“ vysvětluje Alexandra Schneiderová, epidemioložka z Helmholtzova mnichovského centra. „Je to důležité, protože v důsledku klimatických změn se noční teploty zvyšují mnohem rychleji než ty denní.“

Riziko horkých nocí

Do své studie vědci zahrnuli celkem 11 037 případů klinické cévní mozkové příhody, které byly v letech 2006-2020 vyšetřeny v Univerzitní nemocnici v Augsburgu. Celkově se riziko mrtvice během nocí klasifikovaných jako „tropické“ zvýšilo o 7 %. Zatímco meteorologové označují za tropickou noc takovou, během níž neklesne teplota pod 20 °C, badatelé pro účely své studie laťku tropické noci snížili na 14,6 °C. Takových nocí je v průběhu roku pochopitelně mnohem více.

Data podle vědců naznačují zvyšující se počet případů mozkové mrtvice: zatímco v letech 2006-2012 byly horké noci spojeny „jen“ s dvěma případy mozkové mrtvice ročně, v letech 2013-2020 byly horké noci spojeny již s 33 případy. To podle badatelů odráží zvyšující se teploty v průběhu let. Konkrétní mechanismus, kterým by mohly teplejší noci zvyšovat riziko mrtvice, není úplně jasný. Vědci se domnívají, že roli může hrát celá řada dílčích faktorů, včetně vyššího rizika dehydratace, která zvyšuje pravděpodobnost vzniku mrtvice.

Tým autorů studie doufá, že výsledky poslouží ke zlepšení preventivních opatření: nemocnice by mohly například pro horké noci plánovat dodatečné pokrytí personálem, ohrožené skupiny je podle vědců nutné informovat o možných rizicích a způsobech, jak lze riziko vzniku mozkové mrtvice během horkých nocí snižovat. 


Další články v sekci