Vědci varují: Na konci století budou miliardy lidí čelit nesnesitelnému vedru

Do konce století by v důsledku rostoucích teplot mohla pětina lidstva žít v prostředí, ohrožujícím jejich zdraví. Před 40 lety bylo takovým extrémům vystaveno pouze 12 milionů lidí na celém světě.

26.05.2023 - Stanislav MihulkaPlaneta se otepluje a bude se oteplovat i v blízké budoucnosti. Současný vývoj nenabízí příliš růžové vyhlídky. Mezinárodní tým odborníků, který vedl Timothy Lenton z britské Exeterské univerzity, ve studii zveřejněné časopisem Nature Sustainability varuje, že kolem roku 2100 bude pětina lidstva vystavena značnému a potenciálně život ohrožujícímu vedru.

Současné trendy naznačují, že na konci tohoto století budou na Zemi panovat teploty v průměru o 2,7 °C vyšší než v době před rozvojem průmyslu. Na první pohled to možná není výrazný růst, v jeho důsledku se ale více než 2 miliardy lidí ocitnou mimo oblasti „komfortní klimatické zóny“. Takové prostředí může podle vědců představovat ohrožení lidského zdraví.

Horká planeta

Podle vědců se to bude týkat například obyvatel Indie (600 milionů zasažených), Indonésie (100 milionů) nebo Filipín a Pákistánu (v obou případech 80 milionů). Jde o oblasti, kde již dnes panují velmi vysoké teploty. Kritický práh teploty podle autorů studie představuje průměrná roční teplota 29 °C.

Tento vývoj povede ke značným změnám v obyvatelnosti povrchu naší planety, které budou velmi pravděpodobně spojené s rozsáhlými migracemi,“ přibližuje Lenton. „Cena, kterou platíme za globální oteplování, se obvykle vyjadřuje ve finančních nákladech. Naše studie zdůrazňuje ohromnou cenu, kterou zaplatí samotní lidé svým osudem a životním stylem.

TIP: Bude horko: Globální oteplování mění města v pekelné výhně

Když se průměrná roční teplota v oblastech obývaných lidmi přehoupne přes zmíněnou kritickou hranici 29 °C, dojde podle dřívějších výzkumů k citelnému nárůstu mortality, poklesu produktivity práce i výnosů v zemědělství. V důsledku těchto změn budou v zasažených místech přibývat konflikty a více se zde budou šířit infekční choroby.


Další články v sekci