Vědci varují: Více než devět hodin spánku zvyšuje riziko demence

20.03.2017 - redakce 100+1

Většina lékařů se shoduje na tom, že dostatek kvalitního spánku je jedním z klíčových faktorů zdraví. Jak ale ukazuje nejnovější výzkum profesorky Seshadriové, nadbytek spánku je stejně špatný


Reklama

Podle profesorky neurologie Sudhy Seshadriové, ze střediska pro výzkum Alzheimerovy nemoci při Bostonské univerzitě, je u lidí, kteří pravidelně spí déle než devět hodin, až šestkrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich během deseti let objeví demence než u lidí, kteří spí kratší dobu.

TIP: Jakých chyb se při spánku dopouštíme nejčastěji?

Dřívější výzkumy ukázaly, že s demencí souvisí jak příliš málo, tak příliš hodně spánku. Vědci také zjistili, že pravděpodobnost vzniku demence ovlivňuje úroveň vzdělání – čím víc času strávíte učením, tím menší riziko neurodegenerativní nemoci vám hrozí. Zdá se, že vzdělanější lidé dokážou účinky demence lépe kompenzovat.

Pozor na samotu a špinavý vzduch

Podle Světové zdravotnické organizace trpí na světě demencí 47,5 milionu lidí a každý rok přibývá dalších 7,7 milionu. Šedesát až sedmdesát procent všech případů tvoří Alzheimerova choroba, která je nejběžnějším typem demence.

TIP: Chcete předejít mrtvici? Pravidelně cvičte a hlavně nespěte déle než 8 hodin!

Kromě nadbytku spánku souvisí se vznikem demence ještě další faktory. Podle studie z roku 2013 zvyšuje pocit osamělosti u starších lidí riziko vzniku demence jeden a půlkrát. Dalším faktorem je znečištění ovzduší. Pravděpodobnost vzniku demence také roste u lidí žijících blízko dálnice nebo v hustě obydlených městských čtvrtích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Newsweek

  • Zdroj fotografií: Shutterstock



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907