Vědci varují: Více než devět hodin spánku zvyšuje riziko demence

Většina lékařů se shoduje na tom, že dostatek kvalitního spánku je jedním z klíčových faktorů zdraví. Jak ale ukazuje nejnovější výzkum profesorky Seshadriové, nadbytek spánku je stejně špatný

20.03.2017 - redakce 100+1



Podle profesorky neurologie Sudhy Seshadriové, ze střediska pro výzkum Alzheimerovy nemoci při Bostonské univerzitě, je u lidí, kteří pravidelně spí déle než devět hodin, až šestkrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich během deseti let objeví demence než u lidí, kteří spí kratší dobu.

TIP: Jakých chyb se při spánku dopouštíme nejčastěji?

Dřívější výzkumy ukázaly, že s demencí souvisí jak příliš málo, tak příliš hodně spánku. Vědci také zjistili, že pravděpodobnost vzniku demence ovlivňuje úroveň vzdělání – čím víc času strávíte učením, tím menší riziko neurodegenerativní nemoci vám hrozí. Zdá se, že vzdělanější lidé dokážou účinky demence lépe kompenzovat.

Pozor na samotu a špinavý vzduch

Podle Světové zdravotnické organizace trpí na světě demencí 47,5 milionu lidí a každý rok přibývá dalších 7,7 milionu. Šedesát až sedmdesát procent všech případů tvoří Alzheimerova choroba, která je nejběžnějším typem demence.

TIP: Chcete předejít mrtvici? Pravidelně cvičte a hlavně nespěte déle než 8 hodin!

Kromě nadbytku spánku souvisí se vznikem demence ještě další faktory. Podle studie z roku 2013 zvyšuje pocit osamělosti u starších lidí riziko vzniku demence jeden a půlkrát. Dalším faktorem je znečištění ovzduší. Pravděpodobnost vzniku demence také roste u lidí žijících blízko dálnice nebo v hustě obydlených městských čtvrtích.

  • Zdroj textu

    Newsweek

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci