Vědci ve Španělsku objevili orlí náhrdelník vyrobený neandertálci před 40 tisíci lety

06.11.2019 - Stanislav Mihulka

Orlí náhrdelník starý 40 tisíc let je možná jedním z posledních, který neandertálci vyrobili

<p>Článek prstu spáru orla iberského z náhrdelníku neandertálců</p>

Článek prstu spáru orla iberského z náhrdelníku neandertálců


Reklama

O neandertálcích víme, že s oblibou vyráběli náhrdelníky z orlích spárů. Používali je zejména v jižních částech Evropy, od doby před 120 tisíci lety, až do svého vymření zhruba před 40 tisíci lety. Archeologové nedávno objevili jeden takový náhrdelník ve španělské jeskyni Foradada v Calafellu poblíž Barcelony.

V tomto případě neandertálci k výrobě náhrdelníku použili prst ze spáru orla iberského. Je to vůbec první orlí náhrdelník neandertálců, který byl objeven na Iberském poloostrově. Vznikl asi před 40 tisíci lety a podle objevitelů by to mohl být jeden z posledních takových náhrdelníků, jaké neandertálci vyrobili.

TIP: Archeologové vystopovali neandertálského umělce podle havraní kosti

Odborníci jsou přesvědčeni, že neandertálci nelovili orly kvůli jídlu, ale z rituálních důvodů. Neandertálské orlí náhrdelníky jsou přitom nejstarší ozdobné předměty, které byly kdy nalezeny na území Evropy. Dotyčný orlí náhrdelník z jeskyně Foradada náleží ke kultuře chatelperronien mladší doby kamenné, typické pro poslední neandertálce v Evropě, kteří se již setkávali s pronikajícími lidmi našeho druhu Homo sapiens.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907