Vědci vymysleli rafinovaný způsob, jak přinutit děti sníst více zeleniny

30.06.2021 - Stanislav Mihulka

Zelenina je zdravá, u dětí ale není úplně oblíbená. Američtí badatelé přišli na jednoduchý a překvapivě účinný trik, jak děti přimět, aby jí snědly víc…

<p>U zeleniny je třeba dát pozor na její úpravu. Delší vaření může znehodnotit značné množství přínosných látek. Ideálně se proto hodí střídat upravenou zeleninu se syrovou.</p>

U zeleniny je třeba dát pozor na její úpravu. Delší vaření může znehodnotit značné množství přínosných látek. Ideálně se proto hodí střídat upravenou zeleninu se syrovou.


Reklama

Zelenina je velmi zdravá. Zejména u dětí ale platí, že nebývá úplně snadné je přimět, aby jí snědly dostatečné množství. Specialistka na výživu Hanim Ecem Diktas z americké Pensylvánské státní univerzity a její tým na tom zapracovali a přišli s jednoduchým a přitom překvapivě účinným řešením.

Když to nejde silou…

Podle amerických odborníků je nejlepší dětem jednoduše zvýšit porce zeleniny. Ano, zní to možná zvláštně, ale vědci si svou radu nevycucali z prstu – dospěli k ní experimentálním výzkumem. Badatelé uspořádali čtyřtýdenní experiment, kterého se zúčastnilo 67 dětí ve věku 3 až 5 let. Během této doby jim podávali jako součást jídel brokolici a kukuřici, přičemž části z nich zvýšili porce zeleniny z běžných 60 gramů na 120 gramů. Porce ostatních potravin přitom zůstávaly stejné. 

TIP: Zdraví na talíři: Která zelenina má nejvíc vitamínů?

Ukázalo se, že velké porce přiměly děti, aby snědly v průměru o 68 procent více zeleniny. To představuje asi 21 gramů zeleniny denně navíc. Podle Diktasové tuto strategii mohou využít rodiče i jídelny, kde se děti hromadně stravují. Důležité přitom bylo vybrat k zelenině správný druh jídla. Osvědčilo se dobré jídlo, ale nikoliv nejoblíbenější. Badatelé rovněž zkoušeli vylepšovat chuť zeleniny přidáváním másla a soli. Na množství zeleniny snězené dětmi to ale nemělo vliv.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907