Vědci vymysleli rafinovaný způsob, jak přinutit děti sníst více zeleniny

Zelenina je zdravá, u dětí ale není úplně oblíbená. Američtí badatelé přišli na jednoduchý a překvapivě účinný trik, jak děti přimět, aby jí snědly víc…

30.06.2021 - Stanislav MihulkaZelenina je velmi zdravá. Zejména u dětí ale platí, že nebývá úplně snadné je přimět, aby jí snědly dostatečné množství. Specialistka na výživu Hanim Ecem Diktas z americké Pensylvánské státní univerzity a její tým na tom zapracovali a přišli s jednoduchým a přitom překvapivě účinným řešením.

Když to nejde silou…

Podle amerických odborníků je nejlepší dětem jednoduše zvýšit porce zeleniny. Ano, zní to možná zvláštně, ale vědci si svou radu nevycucali z prstu – dospěli k ní experimentálním výzkumem. Badatelé uspořádali čtyřtýdenní experiment, kterého se zúčastnilo 67 dětí ve věku 3 až 5 let. Během této doby jim podávali jako součást jídel brokolici a kukuřici, přičemž části z nich zvýšili porce zeleniny z běžných 60 gramů na 120 gramů. Porce ostatních potravin přitom zůstávaly stejné. 

TIP: Zdraví na talíři: Která zelenina má nejvíc vitamínů?

Ukázalo se, že velké porce přiměly děti, aby snědly v průměru o 68 procent více zeleniny. To představuje asi 21 gramů zeleniny denně navíc. Podle Diktasové tuto strategii mohou využít rodiče i jídelny, kde se děti hromadně stravují. Důležité přitom bylo vybrat k zelenině správný druh jídla. Osvědčilo se dobré jídlo, ale nikoliv nejoblíbenější. Badatelé rovněž zkoušeli vylepšovat chuť zeleniny přidáváním másla a soli. Na množství zeleniny snězené dětmi to ale nemělo vliv.

 


Další články v sekci