Vědci vystopovali více než 500 genů, které souvisejí s vysokou inteligencí

15.03.2018 - Stanislav Mihulka

Když mají lidé pod čepicí, vděčí za to dobře namíchaným genům

<p>Inteligenci ovlivňuje velké množství genů</p>

Inteligenci ovlivňuje velké množství genů


Reklama

Odkud se vlastně bere naše inteligence? Jak velká část inteligence je daná výchovou a do jaké míry přispívá genetika. Podle nového výzkumu se na rozvoji vysoké inteligence podílí přes 500 genů.

Britští vědci využili rozsáhlá data o více než 248 tisících lidech z celého světa a vystopovali v nich celkem 538 genů, které se podílejí na intelektuálních schopnostech. Zároveň ale dodávají, že podíl prostředí a genetiky na inteligenci zůstává i po jejich výzkumu nejasný.

TIP: Zaplaví svět géniové? Co rozhoduje o naší inteligenci?

Na základě výsledků této studie bude možné odhadnout inteligenci různých skupin lidí čistě jenom z jejich DNA. Zároveň se ukázalo, že inteligence úzce souvisí se zdravím. Řada ze zmíněných genů totiž ovlivňuje nejen inteligenci, ale i zdraví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Edinburgh, Molecular Psychiatry

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907