Vědci vyvinuli mozkové implantáty z elektricky vodivého antibakteriálního hydrogelu

Vědci vyvinuli mozkové implantáty z elektricky vodivého antibakteriálního hydrogelu. K čemu mají sloužit?

29.11.2018 - Stanislav Mihulka



Stále více lidí z nějakého důvodu potřebuje implantovat elektrody do mozku. Mozkové implantáty mohou pomoci ochrnutým lidem a v dohledné době by takové implantáty mohly léčit nejrůznější neurologické choroby. Soudobé elektrody pro implantáty do mozku ale nejsou příliš vyhovující.

Elektrody pro implantáty jsou obvykle vyráběny z kovů, jako je zlato nebo platina. Na mozkovou tkáň ale bývají příliš tvrdé, takže je ještě obaluje vrstva vodivého polymeru. V důsledku toho jsou ovšem elektrody pro mozkové implantáty dost velké, takže více ohrožují mozek pacienta.

TIP: Obrana proti Alzheimerovi: Implantát, který uvolňuje protilátky

Evropští vědci proto nedávno vyvinuli speciální hydrogel, z něhož bude možné vytvářet nové typy elektrod pro implantáty do mozku. Hydrogel je založený na škrobu, zároveň ale obsahuje i populární nanomateriál grafen. Díky grafenu je nový hydrogel elektricky vodivý. Grafen obvykle nebývá v prostředí hydrogelů stabilní, takže ho vědci museli stabilizovat extraktem ze šalvěje. Tento extrakt zároveň přidává hydrogelu antibakteriální a protizánětlivé účinky.


Další články v sekci