Vědci zachytili nevysvětlitelný signál z vesmíru: Podobá se legendárnímu Wow!

31.08.2016 - Martin Reichman

V roce 1977 vědci zachytili tajemný signál, pro který dodnes neexistuje uspokojivé vysvětlení. Podobný signál se podařilo zachytit i nyní v Rusku


Reklama

Když 15. srpna 1977 analyzoval Dr. Jerry R. Ehman záznam z teleskopu Big Ear - oněměl údivem. Své překvapení dokumentoval ručně psanou poznámkou, která dala signálu i jméno – zrodil se Signál Wow!

Signál Wow!

Signál Wow! je vlastně záznamem signálu na frekvenci nejrozšířenějšího prvku ve vesmíru – vodíku. Ehman věřil, že frekvence 1 420 MHz by mohla být mimozemskými civilizacemi využita jako „lingua franca“ mezihvězdné komunikace. Pomocí jednoduchého klíče převáděl zachycený signál (respektive změny v jeho intenzitě) na text - signál v rozmezí 10,0 až 10,999 znamenal písmeno „A“, 11,0 až 11,999 písmeno „B“, atd. Klíč pamatoval i na číslice a mezery.

15. srpna 1977 se Ehmanovi podařilo zachytit signál, který po převedení do pozemštiny zněl: 6EQUJ5. Zdrojem signálu měla být oblast v souhvězdí Střelce, blízko dvojhvězdy páté magnitudy Chi-1 Sagittarii, vzdálené zhruba 220 světelných let od Země.

Neobvyklý a silný

Něco podobného se podařilo minulý rok vědcům v Rusku. Během loňského května zachytil zdejší radioteleskop RATAN-600 v pásmu 11 GHz signál, který přicházel z oblasti hvězdy HD 164595, ležící 94 světelných let od Země. Signál měl neobvykle vysokou frekvenci a intenzitu.

Zpráva o zachycení signálu byla zveřejněna teprve nyní a podrobněji se jí budou astronomové zabývat příští měsíc na Mezinárodním astronautickém kongresu v mexické Guadalajaře.

TIP: Americký profesor přišel s vysvětlením legendárního Wow! signálu z vesmíru

Signál přicházející z HD 164595 měl podle vědců amplitudu, která by mohla naznačovat, že je umělého původu. Není to ale jediná (a ani nejpravděpodobnější) možnost. Stejně tak může mít prozatím nevysvětlitelný signál zcela přirozené příčiny. Do pátrání se zapojil i institut SETI, který se na danou oblast zaměřil tento týden. Žádné informace z aktuálního pozorování ale zatím zveřejněny nebyly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Astronomy Magazine

  • Zdroj fotografií: Wikipedia



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907