Podle odborníků jsme právě uprostřed krize duševního zdraví teenagerů. A v epicentru této krize jsou dívky
Ve Spojených státech i jinde ve světě v posledních letech dramaticky narůstá počet dívek se závažnými depresemi a sebevražednými sklony. Stejně tak vzrůstá počet dívek ve věku mezi 10 a 14 lety, které trpí sebepoškozováním. Odborníci mají již delší dobu podezření, že s nárůstem psychických obtíží mezi teenagery souvisí intenzivní používání chytrých telefonů.
Dnešní teenageři náležejí k takzvané generaci iGen (též generaci Z) a jsou první, kdo stráví celé dospívání ve společnosti chytrých telefonů. Zároveň je jasné, že chytré telefony používají jak chlapci, tak i dívky. Tak proč dívky čelí psychickým problémům častěji?
TIP: Proč jsou teenageři tak hrozní? Jejich mozek nepozná, co je důležité
Američtí badatelé analyzovali tři průzkumy, které zahrnovaly více než 200 tisíc teenagerů ze Spojených států a Velké Británie, a jsou přesvědčeni, že už znají odpověď.
Klíčovou roli podle nich hraje fakt, že chlapci s chytrým telefonem tráví více času hraním her, zatímco dívky se věnují spíše komunikaci a sociálním médiím. Sociální média přitom mohou být zdrojem značného stresu, který tím pádem zasahuje dívky více než chlapce. Zároveň je prý rovněž možné, že sociální média jako taková působí na dívky více než na chlapce.
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)