Podle odborníků jsme právě uprostřed krize duševního zdraví teenagerů. A v epicentru této krize jsou dívky
Ve Spojených státech i jinde ve světě v posledních letech dramaticky narůstá počet dívek se závažnými depresemi a sebevražednými sklony. Stejně tak vzrůstá počet dívek ve věku mezi 10 a 14 lety, které trpí sebepoškozováním. Odborníci mají již delší dobu podezření, že s nárůstem psychických obtíží mezi teenagery souvisí intenzivní používání chytrých telefonů.
Dnešní teenageři náležejí k takzvané generaci iGen (též generaci Z) a jsou první, kdo stráví celé dospívání ve společnosti chytrých telefonů. Zároveň je jasné, že chytré telefony používají jak chlapci, tak i dívky. Tak proč dívky čelí psychickým problémům častěji?
TIP: Proč jsou teenageři tak hrozní? Jejich mozek nepozná, co je důležité
Američtí badatelé analyzovali tři průzkumy, které zahrnovaly více než 200 tisíc teenagerů ze Spojených států a Velké Británie, a jsou přesvědčeni, že už znají odpověď.
Klíčovou roli podle nich hraje fakt, že chlapci s chytrým telefonem tráví více času hraním her, zatímco dívky se věnují spíše komunikaci a sociálním médiím. Sociální média přitom mohou být zdrojem značného stresu, který tím pádem zasahuje dívky více než chlapce. Zároveň je prý rovněž možné, že sociální média jako taková působí na dívky více než na chlapce.
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)