Vědci zkoumají krajinu zamrzlou pod antarktickým ledem před 14 miliony let

Východoantarktický ledový příkrov ukrývá krajinu z doby, kdy Antarktida ještě byla zeleným kontinentem plným života

28.10.2023 - Stanislav Mihulka



Východoantarktický ledový příkrov (EAIS, East Antarctic Ice Sheet) je největším souvislým ledovcem v Antarktidě i na celém světě. Původně vznikl během postupného ochlazování planety asi před 34 miliony let. Od té doby ustupoval, mizel a zase se vracel, podle vývoje planetárního klimatu. Posledních asi 14 milionů let je zřejmě relativně stabilní.

Odborníci se ale obávají, že kvůli globálnímu změně klimatu by se tento gigantický ledovec mohl destabilizovat a postupně roztát. Problém je také v tom, že vlastně moc nevíme, jak tento rekordní ledový příkrov reaguje na oteplování a neznáme jeho chování v minulých teplých obdobích, například v dobách meziledových.

Minulost pod ledem

Britský glaciolog Stewart Jamieson z Durhamské univerzity a jeho spolupracovníci se proto rozhodli zmapovat topografii dávné krajiny, která je nejméně 14 milionů let zamrzlá v čase pod Východoantarktickým ledovým příkrovem. Vědci využili radarová data a satelitní snímky a výsledky svého výzkumu nyní zveřejnili ve vědeckém časopisu Nature Communications.

Topografie antarktické krajiny ukryté pod ledem. (ilustrace: Nature Communications, Stewart Jamieson, CC BY-SA 4.0)

Badatelé detailně prozkoumali pánev Aurora-Schmidt, která se nachází asi 300 kilometrů do vnitrozemí od míst, kde dnešní ledový příkrov setkává s oceánem. Ukázalo se, že se tam nachází velmi členitý terén, v němž jsou tři výrazná říční koryta, oddělená hlubokými údolími. Nic z toho nepřipomíná krajinu tvarovou ledovcem. Podle vše jde o pozůstatky původní krajiny z doby, kdy Antarktida byla zeleným kontinentem plným života.

TIP: Objevy pod ledem: Vědci hlásí stovku nově nalezených sopek z Antarktidy

Je možné, aby tato dávná krajina opět spatřila sluneční světlo? Podle Jamiesona by se muselo oteplit asi o 3 až 7 °C, což by odpovídalo době mezi 14 až 37 miliony let, kdy Východoantarktický ledový příkrov nebyl stabilní, mizel a zase se objevoval. Vědci doufají, že v dalších oblastech tohoto ledového příkrovu mohou být ukryty podobné stopy pradávné minulosti.


Další články v sekci