Ohnivé peklo: Před 75 miliony let hořela Antarktida jako pochodeň

31.10.2021 - Stanislav Mihulka

Nálezy zuhelnatělých zbytků dřeva prozradily, že v Antarktidě na sklonku křídy zuřily časté lesní požáry

<p>Na konci vlády dinosaurů zuřily v Antarktidě časté požáry.</p>

Na konci vlády dinosaurů zuřily v Antarktidě časté požáry.


Reklama

Na sklonku období křídy a celých druhohor byl ostrov Jamese Rosse u pobřeží východní Antarktidy porostlý lesy plnými jehličnanů, kapradin, kvetoucích rostlin a samozřejmě také dinosaurů. Podle nedávných paleobotanických nálezů to ale rozhodně nebyl idylický ráj.

Tým odborníků, který vedla Flaviana Jorge de Lima z brazilské Federal University of Pernambuco v Recife, prozkoumal fosilní vrstvy na ostrově Jamese Rosse a narazil na množství zuhelnatělých zbytků rostlin. Nálezy jim prozradily, že přibližně před 75 miliony let v této oblasti zuřily četné lesní požáry.

Zuhelnatělé lesy 

Objevené uhlíky dávných lesních požárů nejsou velké, měří maximálně pár centimetrů. Badatelé přesto pomocí snímků rastrovacího elektronového mikroskopu zjistili, že jde o zuhelnatělé zbytky dřeva jehličnanů, zřejmě ze skupiny blahočetů (araukárií). Jde o první doklady o dávných lesních požárech, které známe z této části světa.

TIP: Před 50 miliony lety kralovali antarktickému nebi draví ptáci s šestimetrovým rozpětím křídel

Výzkum na ostrově Jamese Rosse se stává dalším potvrzením představy, že v tomto období křídy byly v Antarktidě požáry mnohem častější, než si vědci doposud mysleli. Hořelo ostatně po celém světě, ale doposud jsme o tom měli důkazy spíše ze severní polokoule. V té době se rozpadal superkontinent Gondwana a v Antarktidě probíhala intenzivní sopečná činnost. Ta mohla podle vědců podstatným způsobem přispět k častým lesním požárům.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907