Vědcům se podařilo získat genetickou informaci z 800 000 let starého předka

03.04.2020 - Stanislav Mihulka

Nejstarší genetická informace z lidské linie pochází z proteinů fosilie druhu Homo antecessor, nalezené ve španělské Atapuerce

<p>Lebka dítěte hominida <em>Homo antecessor.</em></p>

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.


Reklama

Fosilie nám mohou poskytnout informace nejen o tom, jak původní tvor vypadal, ale za příhodných podmínek také o jeho genetické informaci. Paleogenetici nedávno zaznamenali významný úspěch, když přečetli dávné proteiny ze zubní skloviny, která je součástí fosilie dávného předka z lidské linie.

Šlo o fosilii stále dost záhadného hominida druhu Homo antecessor, která byla nalezena na významné paleontologické lokalitě ve španělské krasové oblasti Atapuerca. Původní majitel těchto kostí přitom žil asi před 800 tisíci let. Tím pádem jde o doposud nejstarší genetickou informaci, kterou se nám povedlo získat z fosilií v lidské linii.

TIP: Muž z Altamury dárcem nejstaršího vzorku DNA neandertálců

Vědci se obvykle snaží z fosilie získat dávnou DNA a přečíst její sekvenci. Čím starší je ale fosilie, tím menší je naděje, že se v ní ještě najde nějaká DNA ve slušném stavu. V tomto případě badatelé použili odlišný postup. Nezískali přímo genetický materiál, ale pomocí hmotnostní spektrometrie přečetli sekvenci aminokyselin v dávných proteinech, které se uchovaly v zubní sklovině zmíněné fosilie. Je to sice poněkud jiný druh genetické informace než sekvence DNA, i tak ale obsahuje spoustu cenných údajů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Nature, IFL Science

  • Zdroj fotografií: Emőke Dénes, Wikimedia Commons, Frido WelkerDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907