Velká Británie zahájila stavbu nejnovější jaderné ponorky HMS Dreadnought

Nové britské jaderné ponorky třídy Successor ponesou až dvanáct balistických střel Trident D5 s termojadernými hlavicemi

02.11.2016 - Stanislav MihulkaBritská královna před pár dny udělila souhlas k pokřtění nové a doposud největší ponorky Royal Navy. Ponese jméno HMS Dreadnought, jako deváté plavidlo tohoto jména za 450 let.

Moderní jaderný strašák

K pojmenování ponorky došlo souběžně se zahájením její stavby. HMS Dreadnought bude ponorka na jaderný pohon, která ponese balistické střely s jadernými hlavicemi. Jde o první plavidlo nové třídy Successor (česky „následník“), která by měla postupně nahradit stárnoucí ponorky s jadernými střelami třídy Vanguard.

Ponorky třídy Successor se tak stanou klíčovou součástí britské doktríny Nezávislého jaderného odstrašení, podle které je v úplně každém okamžiku na moři alespoň jedno plavidlo vyzbrojené jadernými střelami.

TIP: Sea Hunter vyplouvá: Bezpilotní lovec ponorek ACTUV změní námořní bitvy

153 metrů dlouhá ponorka o výtlaku 17 200 tun ponese 12 raketových sil s 8 americkými balistickými střelami Trident D5 (UGM-133 Trident II), vybavenými celkem 40 termojadernými hlavicemi se systémem nezávislého navádění MIRV. Obsah zbývajících 4 sil je tajný. Do služby v Royal Navy by měl Dreadnought nastoupit ve koncem dvacátých let tohoto století.

  • Zdroj textu

    Royal Navy

  • Zdroj fotografií

    Royal Navy


Další články v sekci