Velká Británie zahájila stavbu nejnovější jaderné ponorky HMS Dreadnought

02.11.2016 - Stanislav Mihulka

Nové britské jaderné ponorky třídy Successor ponesou až dvanáct balistických střel Trident D5 s termojadernými hlavicemi

HMS Dreadnought -<p>Velká Británie zahájila stavbu jaderné ponorky nové třídy Successor</p>
HMS Dreadnought -

Velká Británie zahájila stavbu jaderné ponorky nové třídy Successor


Reklama

Britská královna před pár dny udělila souhlas k pokřtění nové a doposud největší ponorky Royal Navy. Ponese jméno HMS Dreadnought, jako deváté plavidlo tohoto jména za 450 let.

Moderní jaderný strašák

K pojmenování ponorky došlo souběžně se zahájením její stavby. HMS Dreadnought bude ponorka na jaderný pohon, která ponese balistické střely s jadernými hlavicemi. Jde o první plavidlo nové třídy Successor (česky „následník“), která by měla postupně nahradit stárnoucí ponorky s jadernými střelami třídy Vanguard.

Ponorky třídy Successor se tak stanou klíčovou součástí britské doktríny Nezávislého jaderného odstrašení, podle které je v úplně každém okamžiku na moři alespoň jedno plavidlo vyzbrojené jadernými střelami.

TIP: Sea Hunter vyplouvá: Bezpilotní lovec ponorek ACTUV změní námořní bitvy

153 metrů dlouhá ponorka o výtlaku 17 200 tun ponese 12 raketových sil s 8 americkými balistickými střelami Trident D5 (UGM-133 Trident II), vybavenými celkem 40 termojadernými hlavicemi se systémem nezávislého navádění MIRV. Obsah zbývajících 4 sil je tajný. Do služby v Royal Navy by měl Dreadnought nastoupit ve koncem dvacátých let tohoto století.

  • Zdroj textu:

    Royal Navy

  • Zdroj fotografií: Royal Navy

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907