Velká a důležitá práce drobných lodí: Hrdinka od Dunkerku (3)

27.04.2021 - Jaromír Sobotka

Koncem května 1940 stály Francie a Belgie před zhroucením a jádro Britského expedičního sboru se ocitlo zablokované v severofrancouzském přístavu Dunkerk. Když se ukázalo, že na jeho rychlou evakuaci Královské námořnictvo nedisponuje dostatečnými kapacitami, musely válečné úsilí podpořit stovky soukromých plavidel

<p><em>Medway Queen </em>sloužila zpočátku války jako minolovka</p>

Medway Queen sloužila zpočátku války jako minolovka


Reklama

Kolesový parník Medway Queen se od roku 1924 staral o lodní dopravu na řece Medway a v ústí Temže. Po vypuknutí války plavidlo nejprve pomáhalo s převozem dětí z Gravesendu do bezpečnějšího zázemí, později jej Britové přestavěli na minolovku. Medway Queen dostala odminovací zařízení, protiletadlové dělo a dva kulomety.

Původní posádka

Loď krátce hlídkovala v okolí Doveru, po zahájení operace Dynamo se stala součástí civilní flotily a měla pomoci s evakuací vojáků z Dunkerku. Na parníku v té době sloužila část jeho původní posádky včetně servisního mechanika starajícího se o fungování motorů a lodního kuchaře hostícího vyčerpané členy posádky i zachráněné vojáky sendviči a teplým čajem.

Již první cesta plavidla byla dost dobrodružná – po nalodění mužů v přístavu vyrazila Medway Queen k domovu, když se ale přiblížila k Doveru, začal nepřátelský nálet. Obsluze protiletadlových zbraní se podařilo jedno z německých letadel sestřelit, avšak nedaleko plující parník Brighton Belle najel na trosky a začal se potápět.

Na pomoc trosečníkům

Medway Queen tak musela provést úspěšnou záchrannou operaci, při které se trosečníky podařilo dostat na její palubu, a přetížená loď se konečně dovlekla do Doveru. Na druhý den vyrazila znovu a tentokrát nabrala vojáky přímo na plážích – k jejich nalodění využila posádka záchranné motorové čluny.

Nakonec parník přejel La Manche sedmkrát tam a zpět a na ostrovy převezl na 7 000 britských a francouzských vojáků. Jako třešničku na dortu si pak loď nárokovala tři sestřely nepřátelských letadel. Právem obdržela několik ocenění a čestný titul „Hrdinka od Dunkerku“. Po válce se vrátila ke své původní službě, a když se po čase uvažovalo o jejím sešrotování, koupilo ji několik soukromých sběratelů. V současnosti patří Medway Queen opět státu, který v roce 2014 vynaložil 1,8 milionu liber na její rekonstrukci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907